Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz , ce lege sa specific?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz , ce lege sa specific?

Buna ziua,

Vreau sa scriu o cerere de demisie in care sa specific art x din data ( adica fara preaviz) , in ctr de munca este specificat preavizul insa din anumite motive nu vreau sa stau , seful imi va semna demisia dar trebuie sa scriu art corect sa nu am probl.

Ma ajutati va rog?

Multumesc
Art.55 (b) din Codul Muncii: Contractul individual de munca poate inceta ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea.
Angajatorul poate renunta la dreptul la preaviz pe care dv sunteti obligat, conf. codului muncii si a contr de munca, sa i-l acordati acestuia. Doar daca acesta nu doreste satisfacerea lui puteti inceta contractul cu acordul partilor. Pe cererea de demisie, angajatorul va scrie in mod clar daca doreste sau nu satisfacerea de catre dv a preavizului de 15 sau 30 de zile de la caz. Daca nu va aduce la cunostinta acest lucru, si dv nu semnati de luarea la cunostinta, puteti sa nu va mai prezentati la serviciu, prezumandu-se faptul ca angajatorul doreste incheierea contractului fara preavizul necesar.