avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori actiuni nelistate la bursa
Discuție deschisă în Bursa de valori

actiuni nelistate la bursa

detin 400 actiuni la bere spirt drobeta turnu severin si as dori sa le vind dar nu societatea nu este listata cum procedez?
Cel mai recent răspuns: kappauser , utilizator 22:53, 18 Noiembrie 2010
Luati legatura cu o societate care se ocupa cu astfel de tranzactii.
Luati legatura cu o societate de brokeraj de la dv. din localitate sau dintr-o localitate mare invecinata.
Numai prin asemenea societate se pot vinde actiunile dv.
Interesativa daca statutul permite vanzarea/cesionarea la terti, si daca exista dreptul de preemptiune.

Pentru actiunile nominative gasiti un cumparator si vindeti actiunile, apoi sa se notifice societatea pentru a trece tranzactia in registrul actionarilor (unde vor semna si vanzatorul si cumparatorul)

Pentru actiunile la purtator, gasiti un cumparator si vindeti actiunile.

Nu aveti nevoie nici de avocat, nici de notar, nici de firma de brokeraj.

Doar daca actiunile se tranzactioneaza pe vreo piata si nu gasiti singur un cumparator, puteti apela la vre-un broker, practic el va gaseste cumparatorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In legatura cu despagubirea proprietatii - actiuni Tudor Popazu Tudor Popazu in conditiile in care doresc instrainareaactiunilor sau depunerea acestora catre o companie care imi poate da un numerar avantajos ,se poate unde trebuie sa ma ... (vezi toată discuția)
Cum se vinde o actiune de la o societate pe actiuni? glo glo O mama are o actiune la o soc comerciala pe actiuni. Vrea sa o vanda fiicei. unde trebuie sa mearga sau cum se procedeaza? se poate prin inscris sub ... (vezi toată discuția)
Achizitionare actiuni sergiu2011 sergiu2011 Buna seara.Vreau sa va spun ca ma bate gandul sa imi cumpar actiuni insa nu prea am informatii de unde as putea sa procur.Am auzit ca exista tot felul de ... (vezi toată discuția)