Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori actiuni nelistate la bursa
Discuție deschisă în Bursa de valori

actiuni nelistate la bursa

detin 400 actiuni la bere spirt drobeta turnu severin si as dori sa le vind dar nu societatea nu este listata cum procedez?
Luati legatura cu o societate care se ocupa cu astfel de tranzactii.
Luati legatura cu o societate de brokeraj de la dv. din localitate sau dintr-o localitate mare invecinata.
Numai prin asemenea societate se pot vinde actiunile dv.
Interesativa daca statutul permite vanzarea/cesionarea la terti, si daca exista dreptul de preemptiune.

Pentru actiunile nominative gasiti un cumparator si vindeti actiunile, apoi sa se notifice societatea pentru a trece tranzactia in registrul actionarilor (unde vor semna si vanzatorul si cumparatorul)

Pentru actiunile la purtator, gasiti un cumparator si vindeti actiunile.

Nu aveti nevoie nici de avocat, nici de notar, nici de firma de brokeraj.

Doar daca actiunile se tranzactioneaza pe vreo piata si nu gasiti singur un cumparator, puteti apela la vre-un broker, practic el va gaseste cumparatorul.