Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare la motorina acciza redusa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare la motorina acciza redusa

Motorina fol.in agricultura are acciza redusa, prin urmare se factureaza normal la statie iar pe baza facturilor agentul econ.cu profil agr.isi depune dosarul la APIA pentru a obtine diferenta de acciza adica 1,16 lei/L de motorina consumat. Banii(subventia) au intrat in cont; care este inregistrarea contabila corecta?
Nu am intalnit speta, dar cred ca puteti inregistra direct pe venituri din subventii deoarece motorina respectiva s-a consumat deja si cheltuiala este inregistrata.