Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Incasare dividende
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Incasare dividende

Buna ziua,
O societate cu doi actionari, face un contract de cesiune, prin care unul din actionari isi vinde toate partile sociale, celuilalt. Contract cu valoare declarata. In el se specifica, ca vanzatorul nu mai are alte pretentii decat incasarea contravalorii acelui contract de cesiune. Si incaseaza suma respectiva.
Dupa un timp se gandeste si revine cu cererea dividendelor neincasate, perioadei aferente cesiunii.
Voi ce parere aveti: poate cere asa ceva?

Va multumesc,

Contractul dde cesiune a fost inregistrat conform legii?
Nu e vroba de vanzare, ci de cesiune. Pretuil cesiunii a fost platit? S-au facut modificarile corespunzatoare in actele firmei?
A! Si sunt asociati, nu actionari, nu?
Liliana Gradinaru, Avocat
Contractul dde cesiune a fost inregistrat conform legii? DA
Nu e vroba de vanzare, ci de cesiune.
Pretuil cesiunii a fost platit? DA
S-au facut modificarile corespunzatoare in actele firmei? DAA!
Si sunt asociati, nu actionari, nu? DA
Nu-i datorati nimic. Ii trimiteti o recomandata in care spuneti:

Avand in vedere contractul de cesiune nr. ... din ... prin care dv. v-ati cesionat partile sociale,
--''-- --''-- --''-- --''-- modificarea la Reg Com a Actului constitutiv in baza acestui contract de cesiune,
Va anuntam ca dv. nu mai figurati ca asociat al firmei... In aceste conditii, drepturile dv. de a primi dividende s-au pierdut de la data de la care ati pierdut calitatea de asociat.

Ma rog, o mai aranjati frumos etc. si gata. Pastrati o copie si confirmarea de primire care se intoarce in actele firmei, in caz de vreun proces. In care n-ar avea sanse.