avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune srl probleme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune srl probleme

Am cesionat un srl cu asociat unic la duoa persoane care inca nu au inregistrat cesiune la ONRC ..Ce trebuie sa fac daca acestia nu inregistreaza cesiune la ONRC?Mentionez ca eu le-am predat toate actele firmei in vederea modificarilor ,pe care ei vor sa le faca in statut(schimbare obiect de activitate etc)
Cel mai recent răspuns: Alina Tabara , Consilier juridic 20:10, 28 Iulie 2008
Ai fost la Registru Com. sa inregistrezi o decizie a Societati tale in acest sens?
Nu am fost la ONRC sa inregistrez o asemenea decizie.Exista vreun termen limita?Nici nu am stiut ca trebuie sa duc o asemenea decizie .Unde scrie?Va rog lamuritima.
Daianu a scris:

Nu am fost la ONRC sa inregistrez o asemenea decizie.Exista vreun termen limita?Nici nu am stiut ca trebuie sa duc o asemenea decizie .Unde scrie?Va rog lamuritima.


faci o hotarare a asociatului unic al societatii, prin care ei decizia cesionarii de parti sociale (datata cel putin in ziua in care ai facut contractul de cesionare) precum si contractul de cesionare si te duci si-l inregistrezi la ORC (vezi art. 203 din Legea societatilor 31/1990) Transmiterea are efect fata de terti numai din momentul inscrierii ei in registru.
Termenul este de 15 zile lucratoare
Am depasit acest termen .Nu stiti care sunt consecintele?.Oricum va multumesc pentru indrumare!
ca sa fiu sincera nu stiu care sunt consecintele, dar mergi la ORC

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fuziuni societati cu raspundere limitata srl doresc consiliere trardsvel trardsvel am urmatoarea problema si nu stiu cum sa ma descurc. in anul 2000 am infiintat un srl (sa spunem 1 )in care asociati eram eu si sotia mea. in anul 2003 ... (vezi toată discuția)
Cesiune Alexandru Arsu Alexandru Arsu Buna seara, Intampin urmatoarea problema: Se da un SRL cu asociat unic si 4 persoane implicate in aceasta poveste. A este primul asociat. Pe 01.05 acesta ... (vezi toată discuția)
Transmiterea partilor sociale.cesiune ContSters182184 ContSters182184 Buna ziua. 1)Pe perioada suspendarii activitatii unei societati-cu raspundere limitata cu asociat unic-se pot cesiona partile sociale ori trebuie mai intai sa ... (vezi toată discuția)