Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune srl probleme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune srl probleme

Am cesionat un srl cu asociat unic la duoa persoane care inca nu au inregistrat cesiune la ONRC ..Ce trebuie sa fac daca acestia nu inregistreaza cesiune la ONRC?Mentionez ca eu le-am predat toate actele firmei in vederea modificarilor ,pe care ei vor sa le faca in statut(schimbare obiect de activitate etc)
Ai fost la Registru Com. sa inregistrezi o decizie a Societati tale in acest sens?
Nu am fost la ONRC sa inregistrez o asemenea decizie.Exista vreun termen limita?Nici nu am stiut ca trebuie sa duc o asemenea decizie .Unde scrie?Va rog lamuritima.
Daianu a scris:

Nu am fost la ONRC sa inregistrez o asemenea decizie.Exista vreun termen limita?Nici nu am stiut ca trebuie sa duc o asemenea decizie .Unde scrie?Va rog lamuritima.

faci o hotarare a asociatului unic al societatii, prin care ei decizia cesionarii de parti sociale (datata cel putin in ziua in care ai facut contractul de cesionare) precum si contractul de cesionare si te duci si-l inregistrezi la ORC (vezi art. 203 din Legea societatilor 31/1990) Transmiterea are efect fata de terti numai din momentul inscrierii ei in registru.
Termenul este de 15 zile lucratoare
Am depasit acest termen .Nu stiti care sunt consecintele?.Oricum va multumesc pentru indrumare!
ca sa fiu sincera nu stiu care sunt consecintele, dar mergi la ORC