Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale fuziuni societati cu raspundere limitata srl doresc ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

fuziuni societati cu raspundere limitata srl doresc consiliere

am urmatoarea problema si nu stiu cum sa ma descurc.

in anul 2000 am infiintat un srl (sa spunem 1 )in care asociati eram eu si sotia mea.

in anul 2003 am infiintat un alt srl (sa spunem 2 in care eram unic asociat.

in anul 2004 am divortat si sotia mea mi-a cesionat toate actiunile la societatea 1 ,deci devenind la societatea 1 unic asociat.

legea societatilor comerciale nr 31 nu permite sa fiu unic asociat la mai mult de o societatea comerciala cu unic asministrator .

in acest moment doresc infiintarea unei noi societati dar in imposibilitate datorita situatiilor prezentate mai sus.

exista vreo posibilitate ca cele 2 societati sa fuzione si sa formeze o noua societate ?

adrian podoleanu

in anul 2004
in mod sigur cesiunea nu a fost inregistrata la RC (tocmai datorita situatiei expuse.
1. Daca te mai intelegi cu sotia - faceti formalitatile de fuziune intre societati si dupa faceti cesiunea.
2. cesioneaza catre o alta persoana o parte din partile sociale (minim) si inregistreaza la RC ambele operatiuni in acelas timp (cesiunea de la sotie si cesiunea catre noul asociat)
normal ca exista.
intreaba la reg com ce trebuie sa duci pt a inregistra fuzionarea si uita-te si pe lg soc com ce scrie la acest capitol de fuzionare.
Sot si sotie asociati in cadrul unui SRL? E LEGAL? cum ramane cu regimul comunitatii de bunuri? ORC Cluj nu accepta asa ceva!CUM E IN RESTUL TARII?
VREAU SA TE INFORMEZ CA AM EXEMPLU CU SOT SI SOTIE ASOCIATI IN CADRUL UNUI SRL CHIAR IN CLUJ!De ce sa nu se poata?
vezi ca art. 233 si urmatoarele din legea 31/1990 prevede fuziunea societatilor comerciale, dar pentru bunul mers al lucrurilor eu iti recomand sa stai de vorba cu un consilir juridic sau avocat pentru a te ajuta sa realizezi acest lucru.