Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... fuziune 2 societati srl consiliere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

fuziune 2 societati srl consiliere

am urmatoarea problema si nu stiu cum sa ma descurc.

in anul 2000 am infiintat un srl (sa spunem 1 )in care asociati eram eu si sotia mea.

in anul 2003 am infiintat un alt srl (sa spunem 2 in care eram unic asociat.

in anul 2004 am divortat si sotia mea mi-a cesionat toate actiunile la societatea 1 ,deci devenind la societatea 1 unic asociat.

legea societatilor comerciale nr 31 nu permite sa fiu unic asociat la mai mult de o societatea comerciala cu unic asministrator .

in acest moment doresc infiintarea unei noi societati dar in imposibilitate datorita situatiilor prezentate mai sus.

exista vreo posibilitate ca cele 2 societati sa fuzione si sa formeze o noua societate ?

adrian podoleanu

in anul 2004
chiar daca in societatea 1 ati primit prin cesiune partile sociale ale sotiei, registrul comertului nu a inregistrat aceasta cesiune daca nu ati declarat pe propria raspundere ca nu mai aveti calitatea de asociat unic in alta societate. Pentru ca retragrea sotiei din primul SRl nu e opozabila tertilor ea va putea participa la AGA din soc. 1 in care veti decide fuziunea cu societate 2 iar la societatea 2 faceti decizie de fuziune a asociatului unic. IN AGEA de la soc. 1 veti decide impreuna cu fosta asociata(sotia) si inregisrarea cesiunii, si fuziune acu soc. 2 .