avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul de maternitate

Buna ziua. De la 1 ianuarie 2005 si pana la 1 septembrie 2010 am lucrat in aceeasi institutie. Incepand cu data de 1 septembrie 2010 mi-am depus demisia si CIM a incetat conform art.55 din CM. Incepand cu 15 septembrie am incheiat un CIM pe perioada nedeterminata cu o alta firma. Incepand cu 15 octombrie postul imi va fi desfiintat si CIM incetat conform art 65 astfel incat sa pot beneficia de ajutorul de somaj. Credeti ca voi putea beneficia de concediu de maternitate, peste 9 luni avand in vedere ca am avut o intrerupere de 15 zile de la 1 la 15 septembrie 2010? Si cum se calculeaza venitul ajutorului de somaj. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:34, 27 Septembrie 2010
1. Din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

2. In somaj fiind veti beneficia si de concediu de maternitate si de CCC pana la 2 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cuantum somaj laura_27 laura_27 un calcul aproximativ al cuantumului de somaj (vezi toată discuția)
Somaj! silviota silviota Fiica mea, inginer masterand, a lucrat cu carte de munca mai bine de 2 ani, cu 6 ore/zi. Acum , la orizont apare, fioros SOMAJUL!!!:O. In cartea de munca are ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de somaj dorudi dorudi Lucrez la aceasta firma de 6 ani cu contract de munca, incepand cu 01/07/2009 si pana in prezent mi s-a redus programul de lucru la o jumatate de norma. ... (vezi toată discuția)