Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale retragere asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

retragere asociat

Daca doresc sa ma retrag dintr un srl cu 50%, 50% actiuni, 2 asociati...asocitaul nu e de acord cu retragerea mea.Doresc sa apelez la instanta pt neintelegeri grave intre asociati..as dori sa stiu cat timp dureaza procesul firma isi mai desfasoara activitatea?
sa inteleg ca nu doreste sa-i cesionati partile d-voastra sociale? aveti posibilitatea sa le cesionati oricui, explicati-i acest lucru si poate va veti intelege amiabil; firma isi va continua activitatea, desigur- depinde de ambii daca doriti sa-i suspendati activitatea.
avocat Cristina Popescu
..nu am inteles..am dreptul sa le cesionez oricui fara acordul lui..eu as vrea sa le cezsionez si altei persoane..numai sa le cesionez..dar pot fara acordul lui?
Buna seara .
Avand in vedere ca este asociatul ramas,va trebui si semnatura acestuia pe actul de cesionare . Daca acesta se opune , din motive subiective si nu obiective, puteti contesta in instanta aceasta atitudine a lui, de ,,contre ".
Marius Bote .
Dreptul d-voastra de a va instraina partile sociale la pretul dorit de d-voastra este intangibil. Eventual daca in contract este prevazut dreptul de preemptiune, aveti obligatia sa oferiti intii partile sociale celorlati asociati. Se mai poate stipula valoarea de cesionare, care insa nu poate fi mai mica decat cea rezultata din bilantzul contabil, in caz contrar clauza este nula.

Deci oferitile celorlalti asociati la pretul rezultat din bilantz, daca contractul contine acesta clauza a pretului. Nu doresc, santeti liber sa instrainati cui doriti.
Sau oferiti partile sociale la ce pret doriti d-voastra celorlalti asociati, daca acestia nu le vor, oferitile altora.

Faceti oferta in scris, cu scrisoare recomandata.

Ceilalti nu au nici un drept sa se opuna sa le instrainati chiar daca este stipulat in contract. In general clauzele din contract care dezavantajeaza vadit unele parti contractante sant prin lege nule si neavenite.
Ceilalti asociati trebuie sa faca contestarea si sa dovedeasca ca ati facut ceva nelegal.