Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

Buna ziua! Sunt casatorita, am 2 copii si as dori sa stiu care este pozitia mea in cazul unei donatii (casa)pe care socrii mei o fac sotului meu.
Singurul proprietar va fi sotul d-voastra, acest imobil devenind bunul sau propriu, la care veti avea parte numai in cazul decesului dumnealui; in caz de divort nu va intra in masa bunurilor partajabile.
avocat Cristina Popescu
Daca donatia este exclusiva sotului dvs., casa are calitatea de bunul propriu al sotului , iar dvs. nu veti avea nici un drept asupra acesteia in cazul unui divort.
Bunurile dobandite prin acte de donatie sunt proprii , cu exceptia cazului in care donatorul a prevazut , in act contrariul .(art. 31 din Codul familiei )
In eventualitatea unui divort , acesta nu va fi inclus in masa partajabila.(decat daca donatari sunt ambii soti )
Un asemenea act imbraca forma autentica, ad validitatem , va fi perfectat la notar.
convingeti-va socrii sa va "treaca" si pe dv in contract. B-)