avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... agresiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

agresiune

buna!intru-na din zilele trecute,in timpul programului de serviciu eu si cu,un goleg am avut o disputa in care ne-am adresat cateva cuvinte mai vulgare,iar acest coleg a sarit sa ma agreseze fizic, impingandu-ma la pamant, iar ceilalti colegi intervenin-d sa aplaneze conflictul.iar de atunci ma simt intr-o stare stresanta la servici.as vrea sa stiu ce pot face pentru a iesi din aceasta stare si ce sa-r intampla daca anunt conducerea firmei la care lucram.va multumesc.
Ultima modificare: Luni, 27 Septembrie 2010
narcis38, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 20:52, 27 Septembrie 2010
Crearea sau mentinerea unei stari de tensiune in colectivul de munca, injuriile aduse colegilor sau sefilor ierarhici, lovirea lor, insubordonarea constituie abateri de la normele de comportare, care, in functie de gravitatea acestora pot duce la concediere
Tribunalul jud. Suceava, dec. nr. 884/1983, in Revista romana de drept nr. 3/1984, p. 70
Puteti anunta conducerea firmei, iar ce vor face aflati numai
dupa ce vorbiti cu ei.
De asemenea, puteti formula plangere penala impotriva
colegului pentru insulta si lovire.
Sau mai aveti posibilitatea de a formula actiune civila in pretentii
prin care sa solicitati despagubiri materiale si morale pentru
prejudiciu cauzat.
Ultima modificare: Luni, 27 Septembrie 2010
Daniel Coman, Avocat
Simplu, chiar foarte simplu. Mergeti la colegul "inamic" si dati-i mana. Ar trebui sa raspunda la fel.
Ultima modificare: Luni, 27 Septembrie 2010
ContSters42179, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Injuratul unei persoane -unde se clasifica ? popo_acas popo_acas Buna ziua , Nu stiu daca am pus intrebarea unde trebuie ; deci , cind injuram de mama o persoana de fapt ce reglementare incalcam ? in ce categorie ... (vezi toată discuția)
Calomnie - am fost insultata, cum pot cere despagubiri materiale pentru acest fapt silva_carmen27 silva_carmen27 In urma cu o saptamana am primit un mesaj cu continut defaimator, pe adresa de email. De atunci nu ma simt bine, chiar am apelat la ajutor medical. Cum trebuie ... (vezi toată discuția)
Concediere disciplinara BogdanBurtila BogdanBurtila Salut, Am probleme cu un subordonat ce nu isi respecta atributiile. Nu ai cu cine sa te intelegi si mai grav a inceput sa vorbeasca urat, sa trimita ... (vezi toată discuția)