Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... agresiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

agresiune

buna!intru-na din zilele trecute,in timpul programului de serviciu eu si cu,un goleg am avut o disputa in care ne-am adresat cateva cuvinte mai vulgare,iar acest coleg a sarit sa ma agreseze fizic, impingandu-ma la pamant, iar ceilalti colegi intervenin-d sa aplaneze conflictul.iar de atunci ma simt intr-o stare stresanta la servici.as vrea sa stiu ce pot face pentru a iesi din aceasta stare si ce sa-r intampla daca anunt conducerea firmei la care lucram.va multumesc.
narcis38, utilizator
Crearea sau mentinerea unei stari de tensiune in colectivul de munca, injuriile aduse colegilor sau sefilor ierarhici, lovirea lor, insubordonarea constituie abateri de la normele de comportare, care, in functie de gravitatea acestora pot duce la concediere
Tribunalul jud. Suceava, dec. nr. 884/1983, in Revista romana de drept nr. 3/1984, p. 70
Puteti anunta conducerea firmei, iar ce vor face aflati numai
dupa ce vorbiti cu ei.
De asemenea, puteti formula plangere penala impotriva
colegului pentru insulta si lovire.
Sau mai aveti posibilitatea de a formula actiune civila in pretentii
prin care sa solicitati despagubiri materiale si morale pentru
prejudiciu cauzat.
Daniel Coman, Avocat
Simplu, chiar foarte simplu. Mergeti la colegul "inamic" si dati-i mana. Ar trebui sa raspunda la fel.
ContSters42179, utilizator