Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mi s-a ridicat masina fiind de fata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mi s-a ridicat masina fiind de fata

Buna dimineata,
pe scurt, mi s-a ridicat masina si i-am surprins. Au continuat procedura, desi lipsisem f. putin si nu blocam nimic. As vrea sa stiu daca nu e un abuz ridicarea in prezenta proprietarului cand nu incurci efectiv traficul. Nu e suficienta o amenda ? Ce pot face ?
Multumesc !
Contestati in termen de 15 zile.
Daniela SANDU, Avocat
Daniela SANDU a scris:

Contestati in termen de 15 zile.

Inca nu am procesul verbal, inteleg ca se trimite prin posta. In termen de 15 zile de cand il primesc ? (data postei ?) Si unde ? La judecat sect unde locuiesc sau unde s-a produs incidentul ? Multumesc !
Dion punct de vedere legal,problema se pune daca puteati parca in acest loc,daca nu existau interdictii.
Oricum, aveti posibilitatea ca in termen de 15 zile de la primirea la domiciliu a procesului verbal sa il contestati la instanta competenta teritorial
r.gabi a scris:

Dion punct de vedere legal,problema se pune daca puteati parca in acest loc,daca nu existau interdictii.
Oricum, aveti posibilitatea ca in termen de 15 zile de la primirea la domiciliu a procesului verbal sa il contestati la instanta competenta teritorial

"Competenta teritorial" inseamna la judecatoria sect. in care locuiesc sau a celui in care mi-au ridicat masina ? Multumesc pt raspuns !
Competenta teritoriala a instantei este data de locul unde a fost constatata contraventia-locul de unde a fost ridicat autoturismul
Radu Gabrian, Mediator