avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1099 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mi s-a ridicat masina fiind de fata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mi s-a ridicat masina fiind de fata

Buna dimineata,
pe scurt, mi s-a ridicat masina si i-am surprins. Au continuat procedura, desi lipsisem f. putin si nu blocam nimic. As vrea sa stiu daca nu e un abuz ridicarea in prezenta proprietarului cand nu incurci efectiv traficul. Nu e suficienta o amenda ? Ce pot face ?
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 03:11, 29 Septembrie 2010
Contestati in termen de 15 zile.
Ultima modificare: Marți, 28 Septembrie 2010
Daniela SANDU, Avocat
Daniela SANDU a scris:

Contestati in termen de 15 zile.

Inca nu am procesul verbal, inteleg ca se trimite prin posta. In termen de 15 zile de cand il primesc ? (data postei ?) Si unde ? La judecat sect unde locuiesc sau unde s-a produs incidentul ? Multumesc !
Dion punct de vedere legal,problema se pune daca puteati parca in acest loc,daca nu existau interdictii.
Oricum, aveti posibilitatea ca in termen de 15 zile de la primirea la domiciliu a procesului verbal sa il contestati la instanta competenta teritorial
r.gabi a scris:

Dion punct de vedere legal,problema se pune daca puteati parca in acest loc,daca nu existau interdictii.
Oricum, aveti posibilitatea ca in termen de 15 zile de la primirea la domiciliu a procesului verbal sa il contestati la instanta competenta teritorial

"Competenta teritorial" inseamna la judecatoria sect. in care locuiesc sau a celui in care mi-au ridicat masina ? Multumesc pt raspuns !
Competenta teritoriala a instantei este data de locul unde a fost constatata contraventia-locul de unde a fost ridicat autoturismul
Ultima modificare: Miercuri, 29 Septembrie 2010
Radu Gabrian, Mediator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amplasare radar eu_ez eu_ez As vrea sa stiu si eu daca are rost sa contest o amenda daca masina radar nu era amplasata in zona indicatorului radar.Multumesc (vezi toată discuția)
Polițistul mi-a suspendat abuziv permisul pentru că nu i l-am prezentat, nefiind în trafic ci în fața secției de poliție. ce pot face în această situație? Nela cazacu Nela cazacu Buna ziua. Agentul de la politie mi-a suspendat permisul de conducere fara sa fiu oprita in trafic, fara sa ma aflu in masina in momentul in care mi-a cerut sa ... (vezi toată discuția)
Ridicare autoturism cautraspuns cautraspuns Buna ziua. In cursul zilei de ieri mi-a fost ridicata masina parcata neregulamentar, dar care nu incurca circulatia, langa ea mai fiind parcate inca vreo 3 ... (vezi toată discuția)