Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot sa am sabie de ninja?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot sa am sabie de ninja?

Pot sa detin o sabie de ninja in casa? Precizez sa o tin in casa, nu sa ma plimb cu ea pe strada. Intreb asta pentru ca la desciderile de la TV politia tot zice ca au gasit la nu stiu eu ce interlop 10-20 de sabii in casa, dar cu toate astea o sabie o poti cumpara de la orice magazin chinezesc.
Daca o tineti acasa nu va faceti nicio grija.
daca este de panoplie nu este nici o problema, insa daca amenintati pe cineva cu ea atunci poate fi considerata arma...
Numai daca esti ninja.
kimbao a scris:

Numai daca esti ninja.

desigur. si daca traiesti intr-un stat in care legile permit aceste fapte.
poate sa fie si samurai.in codul penal al samurailor,legea nu prevede ca arme albe:sabia,toporul,furca,drujba si metisii lor. inschuimb se pedepseste grav detinerea de motocositoare si furculite.
frank_kvitta, utilizator