Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Achizitie arme albe vechi
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Achizitie arme albe vechi

Bună ziua,

Sunt interesat de achiziționarea unor săbii din Marea Britanie. Din păcate, nu știu contextul legal așa că vă cer ajutorul.

E vorba de săbii militare, dinainte de 1899. Asta cred că le-ar încadra la ”arme vechi”, din câte am reușit să deslușesc din legislație. Sunt vândute legal și pot ieși fără probleme din UK.

Majoritatea sunt ”service sharpened”. Adică, au fost ascuțite inițial, în folosul serviciului militar.

Nu am de gând să le folosesc/port/revând. Nu mă cred samurai/muschetar/ninja. Nu sunt interesat de arme de foc, doar arme albe.

E legal să cumpăr/să dețin așa ceva, ca persoană fizică? Dacă e nevoie de vreo autorizație, cum și de unde o pot obține?

Cu mulțumiri anticipate,

Ștefan
Inteleg ca doriti sa achizitionati arme albe fiind colectionar sau in curs de devenire.
Gasiti informatii aici:
www.avocatnet.ro/forum/discu...
www.avocatnet.ro/articol_451...
[ link extern ]
Parcurgeti cu atentie prevederile Legi nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor, republicarea 2 din Monitorul Oficial, Partea I, nr. 425 din 10.06.2014