Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general penalitati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

penalitati

buna ziua, vreau sa fac o factura de penalitati si am o nelamurire:
procentul de 0.1% se aplica la valoarea integrala a facturii, cu tva?
si aceste penalitati facturate sunt impozabile dar nu intra in cifra de afaceri, asa-i?
multumesc mult!
in primul rand trebuie sa ai un contract in care scrie modul de calcul al penalitatilor; daca nu ai contract semnat cu partenerul caruia vrei sa-i faci factura de penalitati, pe factura emisa trebuia sa-i scrii data scadenta si procentul de penalizare in caz de neplata.
procentul de penalizare se aplica la suma totala datorata ( practic cu tva), dar asupra penalitatilor nu se aplica TVA.
dpdv al cifrei de afaceri, depinde la care din ele te referi, codul fiscal are mai multe formule de calcul, in functie de situatia la care se refera.
de ex, penalitatile intra in calculul cifrei de afaceri in functie de care o firma isi stabileste impozitul minim anual.
multumesc mult