Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Capital social SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Capital social SRL

Care este cadrul legal de majorare capital social prin includere de inca un asociat
Legea 31/1990
Art. 191 alin. 1, 194 lit. d coroborate cu art. 210 din Legea 31/1990, republicata.
e usoara majorarea de capital.
faci hotarare si act ditional.
precum si - noul asociat cooptat depune banii pentru majorarea capitalului social in banca (in contul SRL-ului la care va deveni asociat) si ataseaza la dosar foaia de varsamant sau extrasul de cont de unde reiese acest fapt
Capitalul nu trebuie depus obligatoriu la banca.
Se poate depune in casieria societatii cu dispozitie de incasare. (care este o foaie de varsamant)
Capitalul se varsa in conditiile actului constitutiv. Daca, totusi, in actul constitutiv se mentioneaza depunerea capitalului doar in banca... atunci se depune la banca.

Alberto Kurtyan