Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ce cheltuieli pot fi incluse la rubrica \"Cota ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ce cheltuieli pot fi incluse la rubrica "Cota indiviza/apartament"

recent m-am mutat cu chirie intr-un bloc.
am observat ca intretinerea pentru garsoniera in care m-am mutat este dubla fata de ce plateam pentru apartamentul in care am locuit anterior.

De pe listele afisate nu pot sa inteleg mare lucru.
Mi-e jena sa cer lamuriri administratorului ca el este tocmai proprietarul garsonierei in care m-am mutat.
Am incercat sa duc o discutie cu acesta referitor la cotele extrem de mari pe care le platesc, insa aceasta imi raspunde tot timpul foarte evaziv (au fost multe lucrari luna asta, sunt multe cheltuieli, "ce ma intereseaza atata timp cat sunt in normele legale"???

Pentru a ma lamuri as dori sa stiu ce cheltuieli pot intra la cota pe numar de persoane ( platesc 72 de lei 2 pers) si cota indiviza pe apartament (57 lei)

Am ajuns sa platesc la o garsoniera 350 lei intretinerea pe august!!

multumesc
Conform HG 1588/2007 cheltuielile se impart astfel:
1. Cheltuieli care se impart pe numar de persoane:
- electrica;
- gazele;
- salubritatea

2. Cheltuieli impartite pe cota-parte indiviza:
- salariile;
- cheltuieli administrative (creioane, maturi, detergent etc.)
- lucrari de intretinere si reparatii ale condominiului si a infrastructurii comune (zugravit, reparatii, inlocuiri de tevi, robinete, deratizare, etc.)
- pierderi de apa
- caldura necontorizata sau caldura la comun pentru scarile contorizate la nivel de apartament (repartitoare)
- service lift
elga50 a scris:
[

2. Cheltuieli impartite pe cota-parte indiviza:

Cum se calculeaza cota parte indiviza???
Adica proportional cu suprafata apartamentului. Este acelasi lucru.
Imi permit sa fac o mica modificare....

la 1. se adauga salariul ingrijitorului ( femeii de serviciu ). Este singurul salariu care se imparte in functie de numarul de persoane. In acelasi timp salariul ingrijitorului poate fi "vazut" de catre asociatie si ca " curatenia imobilului" si atunci este inclusa la punctul 2 ( impartirea pe cota parte indiviza ).

Sper sa nu fi gresit in afirmatia mea.
Multa stima.
elga50 a scris:

Adica proportional cu suprafata apartamentului. Este acelasi lucru.

Atunci, intr-un bloc cu apart. de 2 camere, cu aceeasi supr., fiecare apart. are aceeasi cheluiala. Am inteles bine sau nu?