Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcool la volan

am si eu o intrebare!am fost prins baut la volan!!mi-a iesit la fiola 0,45(ora la care am suflat in fiola era 03;15 min)si bausem pana in ora 12 noaptea o sticla d vin si o bere!!!!am fost dus la iml pt probele de sange.la iml am intrat la prima proba abia la 04;30.deci a trecut o ora si un sfert pana am aj la iml,acolo nu eram doar eu,a trebuit sa stau la coada!!!!cand mi-au iesit rezultatele am avut la prima proba (ora 04;30.....0.75)si la a 2 a 0,50!!!am fost la udriste si mi sa spus ca trebuie sa fac recalculare pt ca a trecut mai mult decat limita cand trebuia sa aj la probele de sange(limita au zis ei ca trebuie sa ajungi la iml in maxim 30 min de cand ti-a pus fiola)acum io ce vina am ca nu mi-a luat sange in alea 30 min si d c mai trebe sa fac recalculare?????????mentionez ca nu am facut accident sau altceva!!!raspundeti-mi si mie ca sunt disperat va rog!!!p 8 octombrie se fac 3 luni d cand mi-a luat permisul!!multumesc
Totul pana in moment este in favoarea d-voastra.V-a iesit sub limita legala.Nu au decat sa faca ei recalcularea pe baza probelor ce vi s-au recoltata prima data.
Fiind vorba de valori sub limita legala-pentru a se considera infractiune-cea de 0,80 g/l.alcool pur in sange,veti fi sanctionat contraventional cu suspendarea permisului de conducere.
va multumesc de raspuns
Se cere recalculare ptr ca s-a depasit termenul intre testul in aer expirat si recoltarea probei biologice . Prin recalculare se doreste a se stabili valoarea avuta in momentul testarii aerului . Oricum va fi dispusa de catre procuror .
Oricum , parerea mea este ca mare lucru in afara de suspendarea dreptului de conducere nu veti pati .
Am si eu o problema in acest sens , dar mai grava , in sensul ca accidentul s-a produs , fara victime si alcoolemia in sange a fost de 2,35;
Acum in octombrie am prima citatie ca inculpat.
La ce ma pot astepta ?
Multumesc