Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... procura - apostila
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

procura - apostila

Buna ziua,
imi trebuie o procura de la sotul meu ,care e acum in Anglia ,pentru a semna la banca prelungirea creditului.Sa se duca la ambasada (consulat) ? O face in limba romana ?Trebuie apostilata acolo?
Da, se si traduce, merge la ambasada.
Procura poate fi legalizata -fie de oficiile diplomatice ale Romaniei din tara de resedinta a solicitantului ;
-sau intocmite de notari publici straini si supralegalizate, conform Conventiei de la Haga din 5 octombrie 1961 la Tribunalul din localitatea de domiciliu din strainatate;
-daca este intocmita de notar public strain si supralegalizata, va trebui sa o traduceti dvs. aici si sa legalizati semnatura traducatorului.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Buna ziua,

Procura va fi semnata de sotul dumneavoastra la sediul Sectiei Consulare, in prezenta consulului. Legea nu permite autentificarea procurilor trimise prin posta, fax sau e-mail. Procura va fi autentificata in ziua prezentarii la sediul Sectiei Consulare. Taxa consulara pentru autentificarea unei procuri este de 30 lire sterline pentru primul exemplar. Pentru fiecare exemplar suplimentar se adauga o taxa de cate 6 lire sterline.

Succes,