avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SCHIMBARE SEDIU
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SCHIMBARE SEDIU

Buna seara
am si eu o intrebare
pt o schimbare de sediu al unui SRL in care contractul de vanzare cumparare unde va fi noul sediu este cumparat astfel: terenul pe numele srl-ului care schimba sediul iar constructia este pe numele asociatului unic al srl si a sotului acesteia
- mai tb facut contract decomodat pt inregistrare schimbare sediu la ONRC
- mai trebuie obtinut certificatul de la finaciar pt sediu? va multumesc pt raspuns
Cel mai recent răspuns: Denisa Stanca , Avocat 15:04, 29 Septembrie 2010
Nu trebuie facut contract de comodat, trebuie doar facuta o declaratie a coproprietarului, care este sotul asociatului unic.
Inainte de a depune actele la ORC se va solicita CF/ul pentru noul sediu si acordul Finantelor.
multumesc mult pentru raspuns
- mai tb facut contract decomodat pt inregistrare schimbare sediu la ONRC
- mai trebuie obtinut certificatul de la finaciar pt sediu? va multumesc pt raspuns


Bineinteles ca trebuie facut contract de comodat intre proprietarul contructiei si societate.
Nu se accepta o declaratie. Acesta nu este un act admis de ORC.
In plus, la Fisc se inregistreaza contractul de comodat, nu se inregistreaza declaratii.
Mai trebuie o adeverinta de rol de la Primarie si/sau autorizatie de construire pentru constructie/extras de carte funciara.
Trebuie obtinut si certificatul de sediu.

Alberto Kurtyan
De acord cu Alberto, cu mentiunea ca eu am depus fie extrasul de carte funciara, fie autorizatia de construire + procesul-verbal de receptie a lucrarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trebuie sau nu extras de carte funciara? cssr cssr Buna ziua, Incerc de circa 2 saptamani sa ajut pe cineva sa isi infiinteze un srl-d. La fiecare drum la registrul comertului am aflat evident ca mai trebuie o ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, puteți sa ma ajutați cu o problema? mama mea are ... LuciaP91 LuciaP91 Buna ziua, puteți sa ma ajutați cu o problema? Mama mea are un teren pe care mi-l da mie (SRL-ului meu) prin contract decomodat. Eu pe acest teren vreau sa ... (vezi toată discuția)
Infiintare srl cu unic asociat si administrator NMP NMP Buna ziua, Intentionez sa infiintez un SRL cu unic asociat si administratorsi doresc sa stiu care sunt documentele/declaratiile legalizate la notar ce trebuie ... (vezi toată discuția)