Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, puteți sa ma ajutați cu o problema? Mama ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, puteți sa ma ajutați cu o problema? Mama mea are ...

Buna ziua, puteți sa ma ajutați cu o problema?
Mama mea are un teren pe care mi-l da mie (SRL-ului meu) prin contract decomodat. Eu pe acest teren vreau sa construiesc o hala de depozitare.
Întrebarea e: Cum e mai bine, sa fac hala pe numele ei (factura de construcție) sau pe SRL? Eu as fi vrut pe SRL ca sa ma pot scade la cheltuieli. Sau dacă am voie sa construiesc pe SRL dacă am doar contract decomodat?
Mulțumesc.
Contractul de comodat nu e suficient pentru obtinerea autorizatiei de construire.
Daca vreti pe SRL, va trebui fie sa va transmita mama proprietatea terenului (prin vanzare sau donatie), fie mama sa va constituie un drept de superficie (adica SRL-ul va fi proprietarul constructiei si va avea dreptul de folosinta asupra terenului)
Puteti sa obtineti autorizatie. Mama sa va dea o declaratie ca este de acord ca firma dvs sa construiasca pe terenul pe care vi l-a transmis in folosinta gratuita pe perioada determinata sau nedeterminata.
Și dacă facem un contract de închiriere, este Ok?

raluk0207 a scris:

Contractul de comodat nu e suficient pentru obtinerea autorizatiei de construire.
Daca vreti pe SRL, va trebui fie sa va transmita mama proprietatea terenului (prin vanzare sau donatie), fie mama sa va constituie un drept de superficie (adica SRL-ul va fi proprietarul constructiei si va avea dreptul de folosinta asupra terenului)

Și dacă facem un contract de închiriere, este Ok?

raluk0207 a scris:

Contractul de comodat nu e suficient pentru obtinerea autorizatiei de construire.
Daca vreti pe SRL, va trebui fie sa va transmita mama proprietatea terenului (prin vanzare sau donatie), fie mama sa va constituie un drept de superficie (adica SRL-ul va fi proprietarul constructiei si va avea dreptul de folosinta asupra terenului)

Nu e ok.
Ar insemna ca orice chiriaș al unui teren își poate edifica o construcție oricand dorește.