avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, puteți sa ma ajutați cu o problema? Mama ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, puteți sa ma ajutați cu o problema? Mama mea are ...

Buna ziua, puteți sa ma ajutați cu o problema?
Mama mea are un teren pe care mi-l da mie (SRL-ului meu) prin contract decomodat. Eu pe acest teren vreau sa construiesc o hala de depozitare.
Întrebarea e: Cum e mai bine, sa fac hala pe numele ei (factura de construcție) sau pe SRL? Eu as fi vrut pe SRL ca sa ma pot scade la cheltuieli. Sau dacă am voie sa construiesc pe SRL dacă am doar contract decomodat?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:10, 9 Octombrie 2020
Contractul de comodat nu e suficient pentru obtinerea autorizatiei de construire.
Daca vreti pe SRL, va trebui fie sa va transmita mama proprietatea terenului (prin vanzare sau donatie), fie mama sa va constituie un drept de superficie (adica SRL-ul va fi proprietarul constructiei si va avea dreptul de folosinta asupra terenului)
Puteti sa obtineti autorizatie. Mama sa va dea o declaratie ca este de acord ca firma dvs sa construiasca pe terenul pe care vi l-a transmis in folosinta gratuita pe perioada determinata sau nedeterminata.
Și dacă facem un contract de închiriere, este Ok?

raluk0207 a scris:

Contractul de comodat nu e suficient pentru obtinerea autorizatiei de construire.
Daca vreti pe SRL, va trebui fie sa va transmita mama proprietatea terenului (prin vanzare sau donatie), fie mama sa va constituie un drept de superficie (adica SRL-ul va fi proprietarul constructiei si va avea dreptul de folosinta asupra terenului)

Și dacă facem un contract de închiriere, este Ok?

raluk0207 a scris:

Contractul de comodat nu e suficient pentru obtinerea autorizatiei de construire.
Daca vreti pe SRL, va trebui fie sa va transmita mama proprietatea terenului (prin vanzare sau donatie), fie mama sa va constituie un drept de superficie (adica SRL-ul va fi proprietarul constructiei si va avea dreptul de folosinta asupra terenului)

Nu e ok.
Ar insemna ca orice chiriaș al unui teren își poate edifica o construcție oricand dorește.

Alte discuții în legătură

Contract de superficie, comodat sau inchiriere? camiha camiha Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: O societate comerciala vrea sa incheie un contract cu o persoana juridica privata sau persoana fizica pentru ... (vezi toată discuția)
Societate comerciala - evacuare de pe terenul inchriat danirodriguez danirodriguez Buna ziua Se poate cere evacuarea unei societati comerciale (o spalatorie - cladirea ii apartine) de pe terenul proprietate personala a unei persoane fizice ... (vezi toată discuția)
Dobandire drept de superficie pentru eliberarea autorizatiei de construire Adrian_87 Adrian_87 Am rugamintea daca ma puteti edifica in urmatoarea situatie: In prezent sunt asociat impreuna cu sotia, in cadrul unui SRL si am dori sa ridicam un siloz de ... (vezi toată discuția)