Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Modificare Act Constitutiv si Statut Fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Modificare Act Constitutiv si Statut Fundatie

Un prieten a infiintat in 1998 o fundatie si are cateva lucruri neclare:
1. Unicul fondator nu a trecut componenta nominala a primilor membri din consiliului director in actul constitutiv ci doar a incheiat un proces verbal cu componenta nominala a acestora. Trebuie trecuta componenta nominala in actul constitutiv?
2. Vrea acum sa faca o modificare a membrilor consiliului director adica sa iasa o persoana si sa intre o alta persoana. Trebuie mentionata aceasta modificare in actul constitutiv? E nevoie de cazier fiscal pentru noul membru?
3. Sediul Fundatiei s-a schimbat. Trebuie ca noiul sediu sa fie trecut in actul constitutiv?
4. Aceste modificari trebuiesc facute prin procesul verbal de catre fondator sau de catre membrii consiliului director? Si actul constitutiv trebuie semnat in urma modificarilor, de catre fondator sau membrii consiliului director?
Va multumesc
Mai am o intrebare:
Fondatorul fundatiei, poate sa fie si presedintele consiliului director?
minu a scris:

Mai am o intrebare:
Fondatorul fundatiei, poate sa fie si presedintele consiliului director?

Consiliul director se compune din cel putin 3 membri desemnati de fondator sau, dupa caz, de fondatori, la momentul constituirii fundatiei.
Prin urmare, legea nu face distinctie in ceea ce priveste provenienta acestor membri ... cred ca fondatorul fundatiei poate face parte din Consiliul Director al fundatiei.
Multumesc pentru raspuns. Cu privire la aceasta intrebare am inteles ce trebuie facut.
Un prieten a infiintat in 1998 o fundatie si are cateva lucruri neclare:
1. Unicul fondator nu a trecut componenta nominala a primilor membri din consiliului director in actul constitutiv ci doar a incheiat un proces verbal cu componenta nominala a acestora. Trebuie trecuta componenta nominala in actul constitutiv?

Inainte de OG26/2000, asociatiile erau constituite pe baza unui proces verbal de constituire si un statut.
In OG 26, procesul verbal de constituire a luat denumirea de "act constitutiv".
O asociatie se constituie o singura data, prin urmare, "actul constitutiv" nu se actualizeaza niciodata, Este un document istoric. Singurul act care se modifica este statutul.
Conform art. 6, in statut nu se trece componenţa nominală a celor dintâi organe de conducere in statut, ci doar in procesul-verbal de constituire (sau actul constitutiv, cum se cheama acum)
Asta nu inseamna ca nu poti sa le treci . Legea nu interzice.

Ulterior, orice modificare organelor de conducere sau statutului Asociatiei se face prin Hotarire a Fondatorului care se publica in Registrul Asociatiilor tinut de judecatoria competenta. Se actualizeaza eventual doar Statutul, desi legea NU impune o astfel de obligatie.

2. Vrea acum sa faca o modificare a membrilor consiliului director adica sa iasa o persoana si sa intre o alta persoana. Trebuie mentionata aceasta modificare in actul constitutiv?

Nu se trec in actul constitutiv. Acesta nu poate fi modificat.
Numirea noului consiliu se face prin Hotararea fondatorului. Atit.

E nevoie de cazier fiscal pentru noul membru?

NU. Cazierul este necesar doar la constituire si doar pentru fondatori, conform art. 8(b) din OG75/2001

3. Sediul Fundatiei s-a schimbat. Trebuie ca noiul sediu sa fie trecut in actul constitutiv?

NU. Actul constitutiv nu se actualizeaza. Orice modificare se face doar prin Hotararea fondatorului.

4. Aceste modificari trebuiesc facute prin procesul verbal de catre fondator sau de catre membrii consiliului director? Si actul constitutiv trebuie semnat in urma modificarilor, de catre fondator sau membrii consiliului director?

De catre fondator, sau daca este decedat... de catre consiliu cu o majoritate de 4/5 din numarul de membri.
Sau, conform art. 21 (3) Schimbarea sediului poate fi hotărâtă de către consiliul director, dacă această atribuţie este prevăzută expres în statut.

Alberto Kurtyan
Multumesc tare mult pentru sfaturi.Apreciez ca a-oti luat tin timpul dumneavoastra pentru a ma ajuta.

Daca am inteles bine de Actul constitutiv nu trebuie sa ne atingem deloc. Componenta nominala a consiliului director se face printr-un proces verbal de catre fondator, precum si orice alta modificare. Si mai inteleg ca orice actualizare se poate face doar in statut de catre fondator sau daca este decedat de catre consiliul director.
Dupa ce s-a incheiat procesul verbal trebuie depus la judecatorie?