Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... predare carti de munca la casa de pensii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

predare carti de munca la casa de pensii

Buna ziua. Societatea la care lucrez detine cartile de munca. Acestea au fost scanate si inregistrate de casa de pensii in 2006. Cand le-am verificat am mai gasit trei carnete nescanate care atunci nu existau la societate. Va rog sa-mi spune-ti cum se procedeaza pentru a le preda la casa de pensii. Multumesc.
Trebuie sa mergerti la Casa de Pensii sa solicitati un numar de cutie, apoi descarcati programul de pe site-ul Casei de Pensii, completati procesul verbal in 2 exemplare si mergeti si depuneti la Casa de Pensii.
Din cate stiu eu in 2006 cartile de munca au fost scanate la ITM. Verificati sa aveti stampila pe care sa scrie " scanat si arhivat ......", daca scrie doar " prelucrat ....." va trebui sa le duceti la Casa de Pensii.
Cer numar de cutie pentru trei carnete de munca ? Exista vreun exemplar tipizat ?
Restul au stampila ,,scanat si arhivat" Multumesc.
Da trebuie sa cereti nr pentru 3 carnete. Nu este un tipizat anume.
dali_c a scris:

Cer numar de cutie pentru trei carnete de munca ? Exista vreun exemplar tipizat ?
Restul au stampila ,,scanat si arhivat" Multumesc.

Mergeti la Casa de pensii si vedeti ce va spun pentru cele 3 carnete ... cunosc caz in Bucuresti pentru acre nu i s-a mai dat numar de cutie , ci doar a solicitat sa fie introduse in acel program.
si eu am o situatie similara, carti prelucrate dar nescanate, se mai ia amenda pentru acestea?