avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia

Am demisionat iar firma nu vrea sa-mi dea cartea de munca deoarece am clienti neincasati, mai mult decat atat imi imputa aceste sume.Ce pot face?
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Carnetul de munca nu poate fi retinut de angajator pentru niciun motiv!!
Puteti face o sesizare la ITM.
Daca au ceva sa va impute trebuie sa va cheme la o cercetare disciplinara si apoi sa va actioneze in judecata.
Multumesc frumos. Am lucrat ca agent vanzari si practic este vorba despre clienti care nu au mai platit facturile si nici nu sunt semne ca ar mai plati.
Asa ca firma s-a gandit sa-mi impute mie aceste facturi neplatite cu toate ca in contractul de munca sau ROI nu scrie absolut nimic despre acest lucru.
Va fi interesant de vazut cum va vor "imputa" sumele acelea?
Care este motivatia "prejudiciului" creat?
Nu vad ce ar trebui sa va faceti probleme.
Teoretic dvs. ati preluat niste comenzi, cineva a intocmit factura si apoi ati livrat marfa.
Faptul ca cei care au primit marfa nu mai vor/nu mai pot sa achite nu va poate fi imputat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raspunderea pentru emiterea facturilor dezca dezca Buna ziua, doresc in masura in care se poate sa primesc un raspuns la urmatoarea speta: -am fost angajat la societatea x in calitate de reprezentant ... (vezi toată discuția)
Raspunderea salariatilor anonim anonim Am o firma de distributie, iar agentii mei, angajati, emit facturi pe un anumit termen. Am avut probleme fiindca unul a plecat si a lasat in urma facturi ... (vezi toată discuția)
Am un contract de munca nesemnat de mine dar care este inregistrat la itm, nu am fisa medicala facuta, sunt luata din somaj, acum vor sa ma oblige sa-mi dau demisia. carmen.dochiu carmen.dochiu Am un contract de munca nesemnat de mine dar inregistrat la ITM, nu am fisa medicala si cazier facute la angajare, sunt preluata din somaj dar nu beneficiez de ... (vezi toată discuția)