Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

buna ziua, va rog sa ma ajutati sa aflu daca pot intra in somaj.Acum sunt in cic , concediu ce se va incheia pe 21 oct 2010. problma este ca in 03.12.2008 mi-a fost suspendata activitatea conf art 51, lit a, si in 31.08.2009 mi-a incetat contractul de munca conf. art 56 lit j. mentionez ca am lucrat la unitatea respectiva din 01.09.2007. Avand in vedere acestea pot intra in somaj dupa incheierea cic?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs. iar in ultimele 24 de luni sa aveti lucrate si cotizate la somaj 12 luni.
2. La stabilirea perioadei de 24 de luni nu se iau în calcul perioadele de suspendare a raporturilor de muncă sau de serviciu, cu excepţia perioadei de incapacitate temporară de muncă, dacă aceasta nu depăşeşte 30 de zile.
3. Asadar, in cazul dvs., cele 12 luni necesare vor fi compuse din lunile lucrate dupa terminarea CCC, completate cu lunile lucrate inainte de intrarea in CCC si veti beneficia de indemnizatie de somaj.
4. Pentru asta insa trebuie sa procedati in felul urmator:
- cu cateva zile inainte de terminarea CCC faceti o cerere catre angajator in care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM;
- daca locul de munca exista va reluati activitatea;
- daca locul de munca a fost desfiintat atunci angajatorul trebuie sa va concedieze cu art.65 din Codul muncii (desfiintrea postului) si in acest caz trebuie sa respecte prevederile CCMUNN pe anii 2007-2010:
Art.74. (2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
Art.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.

Multumesc pentru informatii
Interventie moderator Am rugamintea sa nu mai deschideti noi discutii despre aceeasi problema. Daca mai aveti nelamuriri sau daca mai aveti ceva de intrebat, va rog sa postati in acest topic. Multumesc!

Gabriela Pintea

maria gavrila a scris:
Va rog, sa-mi spuneti si mie daca pot intra in somaj daca-am avut contract pe perioada determinata intre 1 sept 2007-31 aug 2008 si intre 1 sept 2008-31 aug 2009. intre timp in 12.03 2008 mi-a fost suspendat cm pt ca am intrat in concediu ingrijire copil. cei de la somaj sunt incurcati de faptul ca mi s-a incheiat cm desi este pe perioada determinata si pe un desfasurator al contributiilor la somaj a aparut ca unitatea de invatamant unde am lucrat mi-a dat in dec 2008 si in ian 2009 sume de bani care conf contabilului sunt banii pe concediul medical si respectiv al 13-lea salariu.
Acum eu intreb de ce se poticnesc cei de la somaj de toate astea in conditiile in care eu indeplinesc cerintele necesare pt somaj si anume-12 luni cotizate la somaj, lipsa unui contract de munca si lipsa altor venituri.
mentionez ca pe 21 oct 2010 se incheie cccc.
deci pot lua somaj sau nu? va rog sa ma lamuriti si pe mine ca nu mai inteleg nimic

oana_mc a raspuns:
Buna seara,
Voi incerca un raspuns, astfel:
- c.i.m. pe perioade determinate:
1. 1 sept 2007-31 aug 2008 si
2. 1 sept 2008-31 aug 2009
intre timp in 12.03 2008 mi-a fost suspendat cm pt ca am intrat in concediu ingrijire copil.

- incepand din data de 12.03.2008 practic ati intrat in concediu ingrijire copil, astfel ca s-a suspendat c.i.m. pe perioada determinata 1 sept 2008-31 aug 2009.
In opinia mea, cim pe prioadata determinata suspendata s-a prelungit in mod tacit, iar angajatorul avea obligatia sa va plateasca concediul pentru ingrijire copil. Probabil de aici s-a produs si blocajul celor de la somaj, si pe buna dreptate.
Imi sustin argumentatia in baza art. 12 alin.1 pct. 2, 16 alin.2, 50 alin. 1 lit..a, 60 lit. d-e, 82 alin. 1-2 Codul muncii.
oana_mc:
1. Ati uitat cel mai important articol din Codul muncii, referitor la cazul de fata:
Art. 56 - (1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
j) la data expirării termenului contractului individual de muncă încheiat pe durată determinată;
2. Asadar la CIM pe perioada determinata nu poate exista prelungire tacita.

maria gavrila:
Daca ati intrat in CCC pe data de 12.03.2008 cum de ati incheiat un CIM pe perioada 01.09.2008-31.08.2009!?