Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... somatie plata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

somatie plata

...is cam confuz la ora asta...da problema e urmatoarea...proicedura somatiei de plata e obligatorie?...adica daca am un inscris autentic care nu mai trebuie investit cu formula executorie mai trebuie sa ma adresez instantei pentru ordonanta cu somatia de plata?...si daca am un inscris sub semnat privata dupa ce il investesc cu formula executorie ma duc iara la instanta pentru somatia de plata...si o alta ipoteza...creanta constatata prin hotarire judecatoireasca...dupa asta iarasi trebuie sa ma duc la judecatorie pentru somatia de plata?...sau ma duc direct la executor...
Esti intradevar foarte confuz:( Pentru ati raspunde trebuie sa stiu ce inscris ai. e fila CEC sau bilet la ordin?:-/
Somatia de plata se face atunci cand ai o creanta certa, lichida si exigibila (facturi semnate...... )
In cazul in care ai o hotarare investita cu formula executorie se merge direct la executor.
Insa in prezent stiu ca nu se mai investesc hotararile, biletele la ordin....
asa incat se depun direct la executorul judecatoresc
Daca este un inscris notarial sau CEC nu se mai face somatie de plata, in celelalte cazuri se face.