avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... somatie plata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

somatie plata

...is cam confuz la ora asta...da problema e urmatoarea...proicedura somatiei de plata e obligatorie?...adica daca am un inscris autentic care nu mai trebuie investit cu formula executorie mai trebuie sa ma adresez instantei pentru ordonanta cu somatia de plata?...si daca am un inscris sub semnat privata dupa ce il investesc cu formula executorie ma duc iara la instanta pentru somatia de plata...si o alta ipoteza...creanta constatata prin hotarire judecatoireasca...dupa asta iarasi trebuie sa ma duc la judecatorie pentru somatia de plata?...sau ma duc direct la executor...
Cel mai recent răspuns: ContSters478 , utilizator 23:39, 30 Decembrie 2007
Esti intradevar foarte confuz:( Pentru ati raspunde trebuie sa stiu ce inscris ai. e fila CEC sau bilet la ordin?:-/
Somatia de plata se face atunci cand ai o creanta certa, lichida si exigibila (facturi semnate...... )
In cazul in care ai o hotarare investita cu formula executorie se merge direct la executor.
Insa in prezent stiu ca nu se mai investesc hotararile, biletele la ordin....
asa incat se depun direct la executorul judecatoresc
Daca este un inscris notarial sau CEC nu se mai face somatie de plata, in celelalte cazuri se face.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pe conturi simi82 simi82 Ma puteti ajuta... vreau sa fac poprire pe conturi unei firme debitoare. Ma intereseaza daca poate face lucrul acesta un consilier juridic sau executorul? Tin ... (vezi toată discuția)
Fila cec poate constitui titlu executoriu? ContSters69460 ContSters69460 Fila CEC lasata garantie pt niste lucrari, poate constitui titlu executoriu, si implicit se poate executa debitorul, fara ca respectiva Fila CEC sa fie ... (vezi toată discuția)
Datorii certe, lichide si exigibile Nafets Nafets In cazul unui contract prin care se deruleaza diferite activitati intre firme si se emit mai multe facturi pe durata unei luni, cand datoriile rezultate din ... (vezi toată discuția)