Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... neplata sultei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

neplata sultei

O alta intrebare este despre neplata sultei...Tatal meu a decedat iar in masa succesorala sint incluse si doua creante pentru 1/8 dintr-o proprietate. Una din creante este consemnata la CEC insa a doua persoana respectiva refuza sa o plateasca si va informez ca sint exact 3 ani de la hotarirea judecatoreasca. Intrbarea mea este: Se poate chema in instanta acea persoana pentru neplata sultei si nu numai atit, se poate actualiza valorea sultei? Ori ce se poate face? Va multumesc.
Daca au trecut trei ani... puteti spune ca nu mai exista nicio creanta.
ok m-ai facut curios si m-am uitat pe comunicarea ce a primit-o tatal meu si data este 22-12-2004....Deci mai am 5 zile pina la implinirea a 3 ani....se mai poate face ceva?
Timpul e cam scurt. E greu, dar nu imposibil.
Va puteti adresati unui executor judecatoresc, in cazul in care cunosteti ca debitorul are vreun bun imobil si cereti executarea imobilului, pentru sulta datorata.
va multumesc, miine sint la executor...Sper sau nu, sigur reusesc....
Daca sentinta este investita cu formula executorie mergeti cu ea la executorul judecatoresc si incepeti executarea termenul de prescriptie incepe de la data comunicarii, adica data postei cand ati primito;)
Dar vedeti exact cand a ramas definitiva, daca a avut apel sau recurs data se decaleaza.
Romică Stoica, Consilier juridic