avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare

Am un contract de vanzare cumparare foarte vechi. Tusul incepe sa se stearga de pe el, asa incat unele parti mai au putin si devin indescifrabile. Intrucat fel de fel de companii de telefonie mobila si nu numai cer act de casa in original, ma gandeam ca ar fi o idee buna sa cer sa mi se emita un titlu nou. Imobilul este inscris in cartea funciara.

Cui as putea sa ma adresez? Multumesc :)
Cel mai recent răspuns: ContSters478 , utilizator 23:37, 30 Decembrie 2007
la biroul notarial unde a fost incheiat actul, la arhivele nationale, sau incercati sa faceti o copie legalizata.
cel mai bine e sa faci o copie legalizata.;)
dar nu imi poate emite nimeni un nou contract in original?
Ba da, astfel cum vi s-a spus deja.
romibaro a scris:
la biroul notarial unde a fost incheiat actul, la arhivele nationale [...]

De fapt se numeste duplicat si are aceeasi valoare ca si originalul.
Puteti scoate si un extras de carte funciara care in cele mai multe cazuri poate proba in aceeasi masura ca si contractul de vanzare - cumparare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract apartament pierdut lex_ad lex_ad ce se poate face in cazul in care un contract de apartament sa pierdut ......mai exista doar o copie ..dupa contractul respectiv ....ce s epoate face pt. ... (vezi toată discuția)
Intabulare si cadastru - copii legalizate si utilizarea lor... ContSters227521 ContSters227521 Buna ziua, Am contractul de proprietate dar nu am intabularea si cadastrul (le-am pierdut)... #-o si nu stiu unde si cui sa ma adresez pentru a le obtine... ... (vezi toată discuția)
Obtinerea unui nou contract de vanzare-cumparare pe apartament 83marius 83marius Cum se poate obtine un duplicat sau un document care sa aiba valoare originala a unui act de vanzare cumparare? Am pierdut acest act original de vanzare ... (vezi toată discuția)