Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare

Am un contract de vanzare cumparare foarte vechi. Tusul incepe sa se stearga de pe el, asa incat unele parti mai au putin si devin indescifrabile. Intrucat fel de fel de companii de telefonie mobila si nu numai cer act de casa in original, ma gandeam ca ar fi o idee buna sa cer sa mi se emita un titlu nou. Imobilul este inscris in cartea funciara.

Cui as putea sa ma adresez? Multumesc :)
la biroul notarial unde a fost incheiat actul, la arhivele nationale, sau incercati sa faceti o copie legalizata.
cel mai bine e sa faci o copie legalizata.;)
dar nu imi poate emite nimeni un nou contract in original?
Ba da, astfel cum vi s-a spus deja.
romibaro a scris:
la biroul notarial unde a fost incheiat actul, la arhivele nationale [...]

De fapt se numeste duplicat si are aceeasi valoare ca si originalul.
Puteti scoate si un extras de carte funciara care in cele mai multe cazuri poate proba in aceeasi masura ca si contractul de vanzare - cumparare.