Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Solicitarea actualizarii actelor pentru redobandirea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Solicitarea actualizarii actelor pentru redobandirea cetateniei

Solicitarea actualizarii actelor pentru redobandirea cetateniei romane - este legala sau ilegala?

Va rog sa permiteti unui basarabean solicitarea unei mici consultatii cu privire la procesul de redobandire a cetateniei romane de catre descendentii de gr. II a fostilor cetateni romani care inainte de 22.12.1989 au pierdut cetatenia romana din motive neimputabile lor.

In octombrie 2005 am depus la Consulatul Romaniei toate actele pentru redobandirea cetateniei romane. Detalii despre actele necesare de depus se pot gasi aici: [ link extern ]
Toate actele depuse erau pefectate si valabile la zi. Cazierele judiciare obtinute din Rep.Moldova si Romania erau proaspete - deci valabile - cazier romanesc (6 luni) si moldovenesc (1 an). In acelasi set de acte a fost prezentata si declaratia cu pivire la mentinerea domiciului in strainatate.

In septembrie 2006 am fost publicat in Monitorul Oficial al Romaniei partea a III.

Dupa aceasta data am solicitat Directiei Cetatenie, Ministerul Justitiei din Romania informatii despre starea dosarului. Mi s-a comunicat in repetate randuri ca Legea cetateniei nu prevede termene clare de solutionare a cererilor de redobandire a cetateniei si ca la moment sunt prelucrate cererile de redobandire a cetateniei depuse in 2003.

Recent, in decembrie 2007, am depus o cerere de urgentare a procesului de redobandire a cetateniei romane. Directia Cetatenie mi-a raspuns ca in acest sens trebuie sa prezint:

- cazier judiciar din Romania actualizat;
- cazier judiciar din Rep.Moldova actualizat;
- declaratie legalizata (la notar sau consulat) din care sa rezulte mentinerea domiciliului in strainatate sau stabilirea domiciului in Romania.

Asa deci, survin cateva intrebari raspunsurile la care ma vor ajuta sa decid: sa dau in judecata Directia Cetatenie sau nu?!

Este oare indreptatita Directia Cetatenie sa-mi solicite actualizarea acestor acte si daca da in baza carui act, norma sau procedura o face? Perfectarea acestor acte ma va costa cca. 250 USD.

Ma intreb, ce este mai bine din punct de vedere a cheltuielilor materiale si morale:

- sa achit cca. 250 USD din buzunarul propriu pentru imperfectiunile legislative ale Romaniei, cat si activitatea extrem de lenta si ineficienta a Directiei Cetatenie, sau

- sa sa intentez un proces judiciar contra Ministerului Justitiei si implicit Directiei Cetatenie pentru tergiversarea solutionarii cererii de redobandire a cetateniei?

Asa deci, Va rog sa va exprimati opinia in cazul meu.

Cu respect si consideratiune,

Maryan
Cererea de acordare a cetateniei romane se adreseaza comisiei pentru constatarea conditiilor de acordare a cetateniei, care functioneaza pe langa Ministerul Justitiei. Comisia dispune, pe cheltuiala petitionarului, publicarea in extras a cererii de acordare a cetateniei romane in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a. Examinarea cererii de catre comisie se va putea face numai dupa trecerea a 30 de zile de la data publicarii acesteia.
In vederea solutionarii cererii, comisia poate dispune invitarea petitionarului pentru completarea actelor, pentru orice explicatii, precum si la interviu. Neprezentarea nejustificata a acestuia la doua termene consecutive atrage respingerea cererii ca nesustinuta;
Potrivit art. 36 (1) din Legea nr.2/1991 privind cetatenia romana, cererile privind acordarea cetateniei romane si aprobarea renuntarii la cetatenia romana sunt supuse unei taxe prevazute de lege.
Alin.2 al aceluiasi articol prevede ca prin derogare de la prevederile alin. (1), redobandirea cetateniei romane potrivit prevederilor art. 10 alin. (2) si art. 10¹ este scutita de plata taxelor prevazute de lege.
Multumesc, Elis pentru opinie...

Cu parere de rau opinia ta nu contine un raspuns satisfacator din urmatoarele cauze:

Redobandirea (nu acordarea) cetateniei romane de catre cetatenii Rep.Moldova este scutita de taxele prevazute de lege. Chiar tu ai citat articolul 36 (2) din Legea nr.2/1991 privind cetatenia romana, unde este specificat aceasta.
Cu toate acestea in termenul de 'taxe', dupa cate inteleg eu, nu intra cheltuielile efectuate de petitionar pentru obtinerea cazierelor judiciare, traducerea si/sau notarizarea actelor necesare pentru crearea dosarului sau completarea dosarului in curs de examinare.

Asa deci, intrebarile care apar sunt:

1. Daca toate actele necesare si valabile pentru formarea dosarului au fost depuse la Consulatul Romaniei in octombrie 2005 si publicarea in extras a cererii de acordare a cetateniei romane in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a a fost facuta in septembrie 2006 (deci peste approx. un an), de ce petitionarul este invitat dupa doi ani de la depunerea actelor - pentru actualizarea cazierelor si declaratiei (nu pentru completare, explicatii sau la interviu)???

2. In baza carei legi poate fi motivata intarzierea publicarii in extras a cererii de acordare a cetateniei romane in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a si respectiv solicitarea actualizarii actelor expirate din cauza tergiversarilor Directiei Cetatenie, Ministerul Justitiei???

3. Petitionarul sau Directia Cetatenie trebuie sa achite costurile de actualizare si expediere a actelor solicitate de Directia Cetatenie, Ministerul Justitiei???

4. Daca cunoasteti, care sunt precedentele internationale la capitolul tergiversarea procesarii dosarului de catre institutiile statului si solicitarea actualizarii actelor expirate din dosar din cauza tergiversarii???

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.

Un Craciun fericit si La Multi Ani!
MARYANCIC a scris:

Asa deci, intrebarile care apar sunt:
1. Daca toate actele necesare si valabile pentru formarea dosarului au fost depuse la Consulatul Romaniei in octombrie 2005 si publicarea in extras a cererii de acordare a cetateniei romane in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a a fost facuta in septembrie 2006 (deci peste approx. un an), de ce petitionarul este invitat dupa doi ani de la depunerea actelor - pentru actualizarea cazierelor si declaratiei (nu pentru completare, explicatii sau la interviu)???
2. In baza carei legi poate fi motivata intarzierea publicarii in extras a cererii de acordare a cetateniei romane in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a si respectiv solicitarea actualizarii actelor expirate din cauza tergiversarilor Directiei Cetatenie, Ministerul Justitiei???
3. Petitionarul sau Directia Cetatenie trebuie sa achite costurile de actualizare si expediere a actelor solicitate de Directia Cetatenie, Ministerul Justitiei???
4. Daca cunoasteti, care sunt precedentele internationale la capitolul tergiversarea procesarii dosarului de catre institutiile statului si solicitarea actualizarii actelor expirate din dosar din cauza tergiversarii???

In tara noastra nici o institutie nu functioneaza ca la carte. Intr-adevar Legea nr.21/1991nu prevede nici un termen de rezolvare a cererilor de redobandire sau de dobandire a cetateniei romane.
Numarul mare de cereri de solutionat pare sa fie motivul intarzierii rezolvarii favorabile sau nefavorabile intr-un termen rezonabil a petitiei dvs.
Potrivit art.1 din Legea nr.544/2004, orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de către o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluţionarea în termenul legal a unei cereri, se poate adresa instanţei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoaşterea dreptului pretins sau a interesului legitim şi repararea pagubei ce i-a fost cauzată.
Potrivit acestei legi, termenul de solutionare a unei cereri este de 30 de zile de la data inregistrarii cererii. Nesoluţionare în termenul legal a unei cereri, inseamna faptul de a nu răspunde solicitantului în termen de 30 de zile de la înregistrarea cererii, dacă prin lege nu se prevede alt termen.
Petitionarul trebuie sa achite costurile de actualizare si expediere a actelor solicitate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc, Elis!

Am sperat ca macar in tara dumneavoastra institutiile statului functioneaza...

Din raspunsul dumneavoastra incetul cu incetul lucrurile devin mai clare. Dar totusi asi vrea sa fiu cert si repet ceea ce am inteles referitor la cazul meu:

1. Legea nr.21/1991 nu prevede nici un termen de rezolvare a cererilor de redobandire a cetateniei romane;

2. Cu toate acestea, art.1 din Legea nr.544/2004 prevede ca eu considerandu-ma vatamat intr-un drept al meu (dreptul la redobandirea cetateniei) de catre Directia Cetatenie din cadrul Ministerului Justitiei, prin nesolutionarea in termenul legal a unei cereri (30 de zile), ma pot adresa instantei de contencios administrativ competente pentru recunoasterea dreptului pretins si repararea pagubei ce mi-a fost cauzata.

Intrebarile care apar:

a) Cererea de redobandire a cetateniei romane poate fi oare considerata ca cerere ce cade sub incidenta art.1 din Legea nr.544/2004??? Altfel spus daca legea nr.21/1991 nu prevede nici un termen de rezolvare a cererii de redobandire a cetateniei este oare art.1 din Legea nr.544/2004 acela care reglementeaza acest termen???

b) De asemenea Va rog sa-mi scrieti in textul carei legi este prezenta fraza "Petitionarul trebuie sa achite costurile de actualizare si expediere a actelor solicitate. "? Si in ce termen (de la depunerea dosarului sau in general) Directia Cetatenie poate sa solicite actualizarea actelor depuse in dosarul pentru redobandirea cetateniei romane?

Concluziile pe care le-am facut la moment si care nu stiu daca sunt corecte sau gresite:

A. Directia Cetatenie din cadrul Ministerului Justitiei trebuie sa solutioneze o cerere de redobandire a cetateniei romane in termenul legal a unei cereri - 30 de zile. Altfel petentul se poate adresa instantei de contencios administrativ competente pentru recunoasterea dreptului pretins si repararea pagubei ce i-a fost cauzat.

B. La solicitarea institutiei de stat petitionarul trebuie sa actualizeze actele solicitate. Petitionarul trebuie sa achite costurile de actualizare si expediere a actelor solicitate.

Va multumesc foarte frumos pentru raspunsuri.

La Multi Ani!
Concluziile emise de catre dvs sunt bune.
Cererea dvs de redobandire a cetateniei romane intra sub incidenta Legii contenciosului administrativ.
Asa cum a-ti constatat, legea cetateniei romane nu prevede nici un termen de rezolvare a unei cereri de dobandire sau redobandire a cetateniei romane ori de solicitare sau de depunere a unor acte necesare completarii dosarului deja depus.