Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale numirea directorilor intr-un SA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

numirea directorilor intr-un SA

Prin hotarare AGEA, presedintele consiliului de administratie intr-un SA a fost numit director general. Este necesarea depunerea din nou a specimenului de semnatura la registrul comertului, chiar daca presedintele CA a depus anterior un astfel de specimen, cu ocazia numirii in functia de presedinte CA?
nu nu este nevoie, in primul rand ca este numit director printr-o hotarare si nu prin actul constitutiv;)
Nu este necesara depunerea unui nou specimen de semnatura, deoarece nu se modifica situatia juridica a acestuia.
Avand in vederea ca a fost numit prin AGEA, trebuie facuta mentiunea la Regsitrul Comertul in sensul ca Presedintele CA este si Director General. Asa prevede ;legaea societatilor comerciale.
In mod evident ca trebuie facuta modificarea la Reg Com.
Nu cred sa fie necesara redepunerea specimenului de semnatura, dar cred ca depinde si de modul de redactare al AGEA. Daca nu se intelege clar ca acea persoana era presul CA si ca avea deja depusa o astfel de semnatura in specimen... pot sa vi-l ceara din nou!
Uneori depinde si de cel care va preia dosarul.
cred ca ai dreptate, totul depinde de judecator, merci. Dra e adevarat ca o persoana poate avea mai multe semnaturi in functie de calitatea in care semneaza?:D