avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda circulatie

Fiul meu a primit azi o amenda de circulatie pentru depasirea vitezei . Pe o prtiune de drum pe E60 limita este de 50 km/h , si cica el a mers cu 71km/h. A primit 3 puncte penalizatoare si 240lei amenda -120 lei in 48 ore.
Am verificat Codul rutier si la Cap VII art 98 pct.2. se precizeaza: " Un punct - amenda reprezinta valoric 10%din salariul minim pe economie,,,,,,,,,".Adica : sal.minim=600 ron, 3 puncte= 30% , 600x30%=180 lei si nu 240 lei.
Sau nu inteleg eu bine Codul?
Daca am dreptate, pot sa fac contestatie, cu toate ca PV a fost semnat de fiul meu? Unde se depune contestatia?
Multumesc.
la judecatoria unde a fost comisa contraventia
Mesaj reeditat.
Au fost aplicate 4 puncte amenda=240 lei- clasa a II-a de sanctiuni - art.98 al.4 lit b) din OUG 195/2002 si 3 puncte penalizare potrivit art.108 al.1 lit.b) pct.2- pentru depasirea cu 21-30 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv .
Plangerea contraventionala se depune la judecatoria in raza careia a fost constata contraventia.
Solicitati in instanta ca intimata sa depuna:
-certificatul de omologare al aparatului radar,
-buletinul de verificare metrologica,
-autorizatia de operator radar,
-plansele foto.
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Octombrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Putei face contestatie inc are s[ solicitati nulitatea procesului-verbal.
Contestaita se depune la judecatoria in a carei raya teritoriala a
fost constata contraventia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cate puncte primesc??? Ramona24 Ramona24 #-osalutii!! am primit prin posta o adresa cum ca am depasit limita de viteza cu 25 km/ora intr-o localitate unde maxim era 50 km la ora ... (vezi toată discuția)
Radar elaparaschiv elaparaschiv Buna ziua, astazi am primit acasa o instiintarea ca am depasir viteza legala. Dar nu precizaza sactiune si amenda pe care trebuie sa o platesc. Va rod imi ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis pentru radar PGhe PGhe ciculam cu viteza de apoximativ 100 km la ora la iesirea din oras,dar nu mi-am imaginat ca semnul de restrictie inca este de 50 la ora Am fost prins de radar ... (vezi toată discuția)