avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... plata cas,cass de catre membri comitetelor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

plata cas,cass de catre membri comitetelor asociatiilor de proprietari

cine din membrii comitetelor asociatiilor de proprietari platesc cas si cass?cit ?si de cind?
Cel mai recent răspuns: Duiliu , utilizator 08:44, 1 Octombrie 2010
cu ce fel de contract sunt angajati, conventie civila in baza codului civil? sunt interesata si eu de raspuns in cazul conventiilor civile.
Nu stiu de unde a mai aparut si ideea aceasta. Indemnizatie primesc doar Presedintele Comitetului si cenzorul (care nu face parte din Comitet). Aceasta se face pe baza unui contract de mandat. Contractul e valabil pentru perioada in care persoana respectiva este aleasa in slujba unui grup de proprietari. Ar fi culmea ca la aceste sume simbolice pe langa impozit sa se adauge si contributiile la bugetele sociale. Pentru celelalte persoane angajate ale Asociatiei se respecta prevederile legale. Dar membrii Comitetului care fac munca "patriotica" de ce sa fie impozitati ?
Angajatii Asociatiei noastre sunt angajati cu contract de munca cei care nu indeplinesc conditiile de pensionare (administratorul si femeia de serviciu) si cu conventie civila un pensionar (contabilul - casier).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de mandat/conventie civila ? Ecat Ecat Cum pot fi platite persoanele alese in cadrul unei asociatii de proprietari ( presedintele, cenzorul, responsabilii de imobil) ? Prin contract civil de ... (vezi toată discuția)
Contract civil ilegal pentru angajatii asociatiilor de proprietari? Crina70 Crina70 Buna ziua! Este adevarat ca potrivit noului Cod al muncii nu se mai pot face angajari cu contract civil in Aosociatii de proprietari ?#- (vezi toată discuția)
Forma de angajare a unui casier, om la curatenie si mecanic de intretinere la o asociatie de proprietari luca luca luca luca Asociatia de proprietari din care fac parte a fost amendata de ITM cu 6.000Ron pentru ca avea conventii civile si nu contracte de munca cu femeia de serviciu ... (vezi toată discuția)