Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare ,minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare ,minor

Buna ziua! Am si eu urmatoarea intrebare: o prietena a fost plecata din tara timp de 5 ani.....in acest timp fetita ei a ramas la bunicii de pe tata....acestia , fara sa-i spuna au cerut incredintarea minorei si au si obtinut-o. Momentan aceasta inseamna ca automat prietena mea a fost si decazuta din drepturile parintesti si ca nu mai are nici macar drept la vizita? Daca totusi are drept la vizita ce poate face in acest sens...deoarece bunicii nu o lasa sa-si vada copilul sub nici o forma. Multumesc!
Poate face o actiune pentru stabilirea dreptului de vizitare. Dar poate face si o actiune pentru incredintarea minorei.
Ce e straniu este ca timp de 5 ani nu a stiut de incredintarea fetitei catre bunici...

Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Multumesc! Actiune de reincredinatre minor am inteles ca a intentat....copilul era in grija bunicilor de 5 ani....ei eu cerut incredintarea acum cateva luni. Mama nici nu a fost citata la domiciliul ei din tara...pe motiv ca bunicii nu ar fi cunoscut domiciliul acesteia....ceea ce este absurd deoarece fetita statea la acel domiciliu cand venea mama ei in tara....
Pentru a rezolva aceasta problema a citarii trebuie vazut dosarul cauzei.
Este indicat ca pritena dvs,in cazul in care are posibilitati materiale,sa angajeze un avocat care sa o reprezinte in proces deaorece ar putea exista in dosar aspecte care sa permita anumite aparari.