Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am dreptul la indemnizatie de handicap, fiind operata ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am dreptul la indemnizatie de handicap, fiind operata de cancer col uterin?

Buna ziua,

As dori sa stiu daca am drept la un ajutor de handicap,fiind operata de cancer col uterin?Daca da,care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez?
Multumesc.
Pentru a obtine un ajutor de handicap trebuie sa aveti un certificat de handicapat, care se elibereaza dupa o anevoioasa strangere de documente medicale precum si comisii medicale. Intrebati-va medicul de familie sau chirurgul care v-a operat.
Din proprie experienta stiu ca pentru certificat de handicap caz nou trebuiesc : certificat MS de la medicul specialist insotit de un referat medical , analize medicale recente , copie dupa C.I. , adeverinta de asigurat , ancheta sociala de la primarie si depinde de fiecare comisie ce mai cere . Oricum cel mai bine este sa va interesati in orasul dumneavoastra unde este Comisia de expertiza a persoanelor cu handicap si de obicei acolo scrie ce documente vor si cum se procedeaza cu expertiza . Exemplul orasului meu : depui dosar , vine in max 30 zile scrisoare cu data de programare , mergi la comisie , din nou vine prin posta raspunsul in max 30-40 zile , mergi la ANPH pt legitimatie , luarea in evidenta pentru plata ajutorului si alte drepturi (foarte putine si mici ) Multa sanatate si succes cu birocratia=D>