Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Un sfat avizat cred ca ar fi bun
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Un sfat avizat cred ca ar fi bun

Un prieten de al meu care lucreaza in minerit primeste salariul pe card la o banca.Mi-a zis ca stie ca are ceva restante la o banca dar luna aceasta i s-au retinut de pe card toti banii din chenzina (avans).Ar dori sa stie daca banca are dreptul sa-i opreasca din avans toti banii sau numai din plata pe luna asta adica pe 15 oct si numai o treime din venit asa cum spune legea .Tot o data ar vrea sa stie cui se poate adresa in cazul sau Va multumesc anticipat pentru raspuns
Banca nu are dreptul sa retina in avans banii ci doar la scadenta asta daca in contract nu s-a stipulat contrariul. poate sa se adreseze instantei competente sau chiar cu plangere peala.
din cate stiu au voie sa iti opreasca doar 30% din salariu, dar au cam inceput sa faca fiecare ce vrea, nu se mai tine cont de nimic.
Daca persoana este debitor in cadrul unui contract de credit incheiat cu o banca comerciala si inregistreaza plati restante, banca este indreptatita sa-i retina, in cuantumul datoriei restante (penalitati de intarziere, dobanzi restante, rate de credit restante) cota legala, respectiv nu mai mult de o treime din venitul net lunar (nu din avansul debitorului). Aceste retineri sunt legale. Daca debitorul nu are restante la credit, dar are in contract prevazut la modalitati de plata, ca suma datorata sa fie retinuta din contul curent, atunci, la scadenta banca ii va opri valoarea ratei si a dobanzii.
Asadar, banca "nu face ce vrea" asa cum v-a raspuns dna de mai sus, ci procedeaza in mod legal, pentru recuperarea creantei sale. :pleasantry:
MONICA ROXANA Voinea, Consultant credite si finantari
monica.voinea a scris:

Daca persoana este debitor in cadrul unui contract de credit incheiat cu o banca comerciala si inregistreaza plati restante, banca este indreptatita sa-i retina, in cuantumul datoriei restante (penalitati de intarziere, dobanzi restante, rate de credit restante) cota legala, respectiv nu mai mult de o treime din venitul net lunar (nu din avansul debitorului). Aceste retineri sunt legale. Daca debitorul nu are restante la credit, dar are in contract prevazut la modalitati de plata, ca suma datorata sa fie retinuta din contul curent, atunci, la scadenta banca ii va opri valoarea ratei si a dobanzii.
Asadar, banca "nu face ce vrea" asa cum v-a raspuns dna de mai sus, ci procedeaza in mod legal, pentru recuperarea creantei sale. :pleasantry:

sunt convinsa ca banca face numai ce este legal, mai ales ca noua ne-a oprit din salariu in conditiile in care nu aveam nici restante si aveam si hartie semnata ca nu dorim sa ne opreasca din contul de lei ca sa faca ei conversia in euro.....dar stati linistita ca banca face numai ce este legal...de aceea s-au aliniat toate conf OG 50....pt ca fac ce este legal......de aia de cheama de 10 ori la sediu sa te abureasca ca esti tu tampit si ca ei au dreptate...pt ca fac ce este legal...de aceea marele director de marketing da 10 telefoane ca sa afle in fuctie de ce variaza o dobanda variabila ...si iti zice ca variaza in functie de riscul de tara de politica monetara...pt ca fac ce este legal. Sunt convinsa ca bancile sunt intr-o legalitate perfecta...tocmai de aceea au sute de procese acum...de la legalitate li se targe.