Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hartuire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hartuire

O persoana careia i-am vandut masina ma hartuieste telefonic, imi spune ca ma urmareste in tot ce fac, mi-a dat si cateva mesaje prin care mi-a spus ca ma ocup cu vanzarea de masini si are un dosar cu informatii despre mine si familia mea. Numai azi am primit 2 telefoane si 3 mesaje de la aceasta persoana si sunt terorizat, am si tensiune si imi este teama pentru viata mea. Stiu ca hartuirea va fi prevazuta in noul cod penal dar acum ce posibilitati am? Unde sa depun plangere impotriva respectivului sa inceteze sa ma mai sune?
Plangere la politie sau parchet, pentru infractiunea de amenintare.Printati sms-urile si le atasati plangerii pentru a va sustine acuzele.
legally a scris:

Plangere la politie sau parchet, pentru infractiunea de amenintare.Printati sms-urile si le atasati plangerii pentru a va sustine acuzele.

Pe langa cele aratate de de distinsa d-na consilier,o profesionista de exceptie,aveti posibilitatea sa schimbati numarul de telefon pentru a evita astfel de situatii stanjenitoare.