Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... care este termenul legal de motivare a unei sentinte ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

care este termenul legal de motivare a unei sentinte penale?

fiul meu are un dosar de intrerupere a executarii pedepsei(oug 195)pe social termenul a fost in 03 09 2010 ,insa instanta nu a motivat respingera cererii cu toate ca am depus si recurs, am facut si cerere de urgentare a motivarii.poate pierde afacerea pe care o are fiind respinsa cererea de intreruper si asteptand motivarea. ce se mai poate face?
Intarzierile sunt datorate afluzului de cauze si personalului insuficient.
Nu mi s pare corect sa discutam despre sanse,daca nu cunoastem dosarul.
E expus motivele si de aceea eu cred ca nu are sens sa insiste cu cereri...
Am avut o redactare de hotarare in 2 zile pe liberare conditionata...
Parchetul declara recurs si cam era graba...
Drepturile si libertatile fundamentale trebuie analizate si in mod concret.
Cum ar fi ca cei ce nu au sanse sa aiba imediat redactate hotararile si cei ce stau in penitenciar pana se judeca recursul trebuie sa astepte sa se redacateze hotararile celor care nu au sanse...
Exista si o anumita ratiune a prioritatilor...

avocat Claudiu Lascoschi
Tot nu sunt elemente care sa indrituiasca pe cineva care nu vede dosarul sa aiba o parere.
Poate fi asa sau nu poate fi asa,dar relatarile user-ului nu sunt atat de elocvente pentru a ne face o parere pe care sa o dam cu titlul de certitudine.
Nu este vorba de o certitudine dar instantele analizeaza situatia la modul concret.
O persoana care are sanse sa fie pusa in libertate, chiar daca instanta ar respinge cererea sa, are dreptul de a solicita si a obtine cu celeritate prin efortul avocatului o redactare a hotararii.
Daca judecatorul are 20 de redactari de facut intr-un termen scurt de 3-4 zile este normal sa dea curs favorabil celor care au sanse de a se judeca si obtine castig de cauza pe situatii certe si nu celor care invoca cereri care nu au sanse reale...
Cu siguranta ca redactarea trebuie facuta in termen si celorlalti dar instanta trebuie sa acorde prioritate in exercitarea drepturilor si libertatilor fundamentale.
Se poate proceda si altfel.Adica sa le redacteze mai intai celor care vor ramane sigur arestati si apoi la cei ce urmeaza sa fie pusi in libertate...doar ca este cumva ilogic si fara o buna-credinta efectiva...
Aceste situatii se pot intalni pentru acei inculpati care urmeaza la modul clar de le fi respins recursul si instanta le redacteaza acelora mai inainte hotararea decat acelora care au sanse de a fi pusi in stare de libertate...
Adica instanta este ocupata cu o redactare si nu poate face 20 de redactari intr-o zi...
Sunt situatii in care parchetele apreciaza foarte mult o intarziere in judecarea recursului pe starea de arest sau pe prelungirea mandatului de arestare preventiva...

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nu este vorba de o certitudine dar instantele analizeaza situatia la modul concret.
O persoana care are sanse sa fie pusa in libertate, chiar daca instanta ar respinge cererea sa, are dreptul de a solicita si a obtine cu celeritate prin efortul avocatului o redactare a hotararii.
Daca judecatorul are 20 de redactari de facut intr-un termen scurt de 3-4 zile este normal sa dea curs favorabil celor care au sanse de a se judeca si obtine castig de cauza pe situatii certe si nu celor care invoca cereri care nu au sanse reale...
Cu siguranta ca redactarea trebuie facuta in termen si celorlalti dar instanta trebuie sa acorde prioritate in exercitarea drepturilor si libertatilor fundamentale.
Se poate proceda si altfel.Adica sa le redacteze mai intai celor care vor ramane sigur arestati si apoi la cei ce urmeaza sa fie pusi in libertate...doar ca este cumva ilogic si fara o buna-credinta efectiva...
Aceste situatii se pot intalni pentru acei inculpati care urmeaza la modul clar de le fi respins recursul si instanta le redacteaza acelora mai inainte hotararea decat acelora care au sanse de a fi pusi in stare de libertate...
Adica instanta este ocupata cu o redactare si nu poate face 20 de redactari intr-o zi...
Sunt situatii in care parchetele apreciaza foarte mult o intarziere in judecarea recursului pe starea de arest sau pe prelungirea mandatului de arestare preventiva...

avocat Claudiu Lascoschi

Nu putem cunoaste ce se intampla in mintea magistratului "X",indiferent de "semne" sau de rationamente,chiar logice.
Pana la pronuntarea unei sentinte acestea nu sunt decat supozitii ale unui avocat,care nu pot fi inserate ca certitudini,chiar daca s-ar intampla sa aiba dreptate maine.