Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... martor mincinos
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

martor mincinos

Intrun concfict cu lovire exista un martor mincinos pana in prezent la politie si chiar la confruntarea de la politie cu cei inplicati si martor.
In particular acel martor recunoste adevarul dar se teme de urmarile in instanta.
Ce se poate intimpla daca acel martor refuza sa se prezinte in instanta ?
Martorul este obligat sa jure pe biblie in instanta? Este si forte credincios si se teme de acea marturie mincinoasa.
1.Va fi citat si adus cu mandat cu insotitor de care politist.
Poate primi amenda daca nu se prezinta in instanta.
2.Martorul este obligat sa depuna juramant tinand mana
dreapta pe Biblie.
Buna ziua !
Daca nu se va prezenta la primul termen , va fi adus cu mandat.
este obligat sa jure, dar daca nu doreste poate sa nu jure pe Biblie.
Cu stima !
CEOFIOFI a scris:

Intrun concfict cu lovire exista un martor mincinos pana in prezent la politie si chiar la confruntarea de la politie cu cei inplicati si martor.
In particular acel martor recunoste adevarul dar se teme de urmarile in instanta.
Ce se poate intimpla daca acel martor refuza sa se prezinte in instanta ?
Martorul este obligat sa jure pe biblie in instanta? Este si forte credincios si se teme de acea marturie mincinoasa.
Daca martorul mincinos este depresiv de ani buni si se afla sub tratament cu antidepresive este valabila marturia?

CEOFIOFI, utilizator
Lipsa nejustificata martorului se sanctioneaza cu amenda judiciara de la 250 lei la 5000 lei.
Instanta poate dispune citarea martorului cu mandat de aducere.
Martorul depune juramantul inainte de a fi audiat si ii este adus la cunostinta inainte de a da declaratia in fata instantei ca este obligat sa spuna tot ceea ce cunoaste in legatura cu acea cauza si ca marturia mincinoasa se pedepseste conform legii penale.
Daca nu se prezinta la primul termen este adus cu mandat putind fi sanctionat si cu amenda.
In privinta juramintului pe biblie ,de regula presedintele instantei il intreaba ce religie este, daca din raspuns reiese ca apartine unei religii (ortodox de exemplu) judecatorul spune :"puneti mina pe biblie si repetati dupa mine. Jur ca voi spune adevarul si nu voi ascunde nimic din ceea ce stiu. Asa sa-mi ajute Dumnezeu" dupa acest ritual judecatorul continua : "va atrag atentia ca marturia mincinoasa se pedepseste cu inchisoarea de la... la"
sper ca asta va linisteste si va lamureste.