Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... martor mincinos
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

martor mincinos

Intrun concfict cu lovire exista un martor mincinos pana in prezent la politie si chiar la confruntarea de la politie cu cei inplicati si martor.
In particular acel martor recunoste adevarul dar se teme de urmarile in instanta.
Ce se poate intimpla daca acel martor refuza sa se prezinte in instanta ?
Martorul este obligat sa jure pe biblie in instanta? Este si forte credincios si se teme de acea marturie mincinoasa.
Daca dosarul nu va ajunge in instanta nu va fi audiat.

Martorul jura si la organul de urmarire penala am vazut...
Daca martorul nu va declara adevarul,aveti posibilitatea sa formulati plangere penala impotriva acestuia pentru marturie mincinoasa,conf.art.260 c.pen
Daca dosarul ajunge in instanta prezenta martorului este ibligatorie,iar in caz contrar va fi adua cu mandat de aducere si se poate alege si cu amenda .
- Daca este un martor mincinos va fi acuzat de marturie mincinoasa ,dar asta trebuie dovedit.
- Martorul nu este obligat sa jure cu mina pe biblie ,el va fi intrebat de catre judecator despre confesiunea sa religioasa,si atunci va depune juramantul coform confesiunii sale.( inchipuiti-va un musulman sau evreu martor, jura pe biblie?)Mai exista si posibilitatea ca martorul sa fie ATEU si atunci jura pe onoare si constiinta sa.
Martorul jura in functie de religie.
Au existat situatii in care un martor care era musulman a vrut sa jure pe Biblie si instanta nu l-a lasat...
Daca martorul este ateu jura pe onoare si constiinta...