avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Salut,

Am si eu o intrebare, ca sa beneficiez in continuare de pensie de urmas, eu fiind la master, si lucrand la o societate unde am salariul brut de 540 ron, cu un contract de munca pe o perioada determinata ( decembrie 2010 ), pot sa beneficiez in continuare de pensie, ca am vazut pe spatele adeverintei niste chestii de completat ( unde sunt angajat, etc ). Exista vreun prag minim de salariu care pot sa il iau, ca sa pot sa beneficiez de pensie ? Astept un raspuns. va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: dellya , utilizator 22:53, 5 Decembrie 2010
plata drepturilor se face incepand cu data de 1oct 2010.
"punctajul mediu anual" nu este specificat in decizie,ci doar valoarea punctului de pensie de 732.80 (aceleasi date se regasesc si pe cuponul de pensie al fratelui)-eu abia luna asta o sa iau.
In cupon de pensie mai este specificat un punctaj de 0.38527 care nu se regaseste pe decizie.
Acum ce sa inteleg?!
0,38527X732,8=283 lei pensie de urmas.Se deduce ca acest punctaj este de pe cuponul fratelui.Si atunci de unde ati dedus(a aparut) acea diferenta ?

Intre ce sume ati facut scaderea(de unde le-ati luat) si ce diferenta a a rezultat
Ultima modificare: Duminică, 5 Decembrie 2010
Carp Mircea, utilizator
pe decizie mi-a venit ca urmeaza sa iau 283lei pensia.Fratele meu lua 350 lei.
Pe cuponul fratelui mai e specificat Pensie 283
apoi Pensie sociala : 67+283=350
Ultima modificare: Duminică, 5 Decembrie 2010
dellya, utilizator
Inseamna ca tot 350 o sa primiti fiind vorba de venitul minim garantat.O seara buna.
Va multumesc mult pt raspunsuri!
O seara buna si dvs!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas MViorel MViorel Am o pensie de urmas dupa mama 350Lei si daca am un contract de agent de asigurari cat venit pot sa am maxim din asigurari fara sa imi pierd PU?(venitul ii in ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas dyanasena dyanasena Sunt studenta si beneficiez de pensia de urmas. In cazul in care ma angajez beneficiez in continuare de aceasta? Nu am gasit nimic in lege despre acest ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas student salariat georgemarius georgemarius Daca am in cartea de munca un salariu brut de 301 ron pentru 2 ore de munca pe zi, pot obtine in continuare pensie de urmas? Multumesc. (vezi toată discuția)