avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa cumpar calculator de la pers fizica, pe ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa cumpar calculator de la pers fizica, pe firma...

Care va sa zica, vreau sa cumpar un calculator pe firma de la persoana fizica. Nu ma intereseaza de nici un fel optiunile din magazin, pentru ca e un calculator mai special.

Deci cum il evidentiez in active? Fac un contract de v-c cu persoana respectiva?

As vrea sa stiu daca este vreo interdictie in acest sens... ca daca este trebuie mers la curtea constitutionala... :D

Ori daca se poate face perfect transparent conform vreo unui text de lege.... care ar fi ala.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: A. Ionut , Consilier juridic 22:56, 3 Ianuarie 2008
Poti face direct contract de vanzare-cumpare cu persoana respectiva, iar in contabilitate il inregistrezi la pretul de achizitie.
Ce treaba are Curtea Constitutionala cu acest lucru?#-o#-o
Se poate face un contract de vanzare cumparare cu persoana fizica care va trebui inscris in contabilitate.
inainte mai era si posibilitatea achizionarii pe baza unui simplu borderou (folosit la bunurile de valoare mica) cu datele persoanei respective si semnatura....cu noile norme fiscale nu stiu daca mai exista posib asta. contractul e sfant insa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie utilaje de la o persoana fizica dianap12 dianap12 Am o societate de confetii si am umparat de la o persoana fizica un utilaj second-hand. Nu am facut atunci nici un act cu d-na respectiva. As vrea sa ... (vezi toată discuția)
Achizitii de la persoane fizice woody2013 woody2013 Buna Seara, Sunt in curs de deschidere a unui SRL. Am doua intrebari: 1. Pot face cheltuieli inainte de deschiderea firmei iar ulterior acestea sa fie ... (vezi toată discuția)
Achizitii de la persoana fizica alicia_8877 alicia_8877 as dori sa stiu daca firma ce ma are pe mine ca asociat unic poate sa cumpere de la mine ca persoana fizica diferite bunuri folosite apoi in activitati de ... (vezi toată discuția)