avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Diferenta intre consumul apa rece citit de coducerea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Diferenta intre consumul apa rece citit de coducerea Asociatiei si cel facturat de APANOVA

Consumul de apa rece citit de conducerea Asociatiei de Proprietari nu corespunde cu consumul facturat de APANOVA: exista o diferenta de plus 140 metri cubi apa rece in factura emisa de Apanova! Care ar fi explicatiile?
Ati intalnit astfel de situatii ?

Va rog, spuneti- mi care ar fi solutia de reglementare a cazului, pe care o recomandati dv!

Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Octombrie 2010
m.belu, utilizator
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 06:51, 6 Octombrie 2010
Pentru diminuarea diferentelor de apa dintre apometrul de bransament si suma apometrelor din apartamente, pe langa cele sugerate mai sus, se mai poate:
- sa verificati la fiecare apartament daca apometrele sunt verificate metrologic si verificare este in termen de valabilitate, atentionandu-i pe cei care nu au verificare sa o faca urgent.
- sa verificati traseul conductelor de alimentare pentru a depista eventualele devieri necontorizate
- sa cititi apomertul de bransament impreuna cu delegatul furnizorului
- sa verificati si daca apometrul furnizorului este verificat metrologic
- daca dupa aceste verificari pare a fi totul in regula, dar persista acele diferente mari, solicitati furnizorului sa inlocuiasca apometrul de bransament.
@elga50
Multumesc pentru idei, sunt mic-copil, nu mi-am imaginat cat de hoti si josnici pot fi oamenii si pe "segmentul apei de la bloc"!:O
@adriantot
Am retinut si sfaturile dv, multumesc foarte mult!

Ramane sa urmaresc "calea apei"X-(
adriantot a scris:

Pentru diminuarea diferentelor de apa dintre apometrul de bransament si suma apometrelor din apartamente, pe langa cele sugerate mai sus, se mai poate:
- sa verificati la fiecare apartament daca apometrele sunt verificate metrologic si verificare este in termen de valabilitate, atentionandu-i pe cei care nu au verificare sa o faca urgent.
- sa verificati traseul conductelor de alimentare pentru a depista eventualele devieri necontorizate
- sa cititi apomertul de bransament impreuna cu delegatul furnizorului
- sa verificati si daca apometrul furnizorului este verificat metrologic
- daca dupa aceste verificari pare a fi totul in regula, dar persista acele diferente mari, solicitati furnizorului sa inlocuiasca apometrul de bransament.


La mine in asociatie, toate cele mai de sus corespund, mai putina cea cu verificarea metrologica a apometrelor din apartamente. Cel de dransament este clasa C iar cele din apartamente sunt de clasa B. Am dorii sa le schimbam pe cele din apartamente...acum intrebarea ar fi : cu ce tip de apometru, ce clasa, ce model ar fi mai indicat?
Eu am propus clasa C, dar nu sunt pt ap. aceste apometre.
Ultima modificare: Marți, 5 Octombrie 2010
cavallis, utilizator
Atunci renuntati si nu va mai "bateti cuie-n talpa de pomana".
Daca ati inlaturat toate cauzele diferentelor intre factura si consumul declarat (inclusiv disciplina locatarilor in privinta citirii apometrelor) ce rost are sa va apucati acum de cheltuieli suplimentare despre care nu stiti sigur ca va va aduce diferenta 0(zero) si ca nu veti plati in continuare aceste diferente......

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repartizare pierderi apa flori2009 flori2009 Buna seara! Suntem Asociatie de Proprietari si aproape lunar avem pierderi mari la apa, pierderi ale caror costuri le suportam noi, proprietarii. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Hotie legala alina_25 alina_25 Cum poti fi furat legal. Pe scurt apometrele de apa rece si calda trebuier verificat contra cost odata la 5 ani (verificare metrologica ) aceasta ... (vezi toată discuția)
Pierdere de apa orsaia2006 orsaia2006 am urmatoarea intrebare ...daca un propietar din cadrul unei as de prop refuza sa plateasca suma de 3 ron ,suma ce reprezinta pierderea de apa pe parte comuna ... (vezi toată discuția)