Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz de concediere

ma pot incapatana sa respect termenii contractuali si nu cei verbali fara a mi se intampla nimic grav in aceasta perioada de preaviz ?mai explicit adica sa lucrez 8 ore pe zi 40 de ore pe saptamana si nu 10 ore pe zi pls sambata pana la ora14asa cum lucrez de fapt si nu cum este de fapt prevazut in contract?ma poate sannctiona altfel?la ce sa ma mai astept?la ce alte ghidusii mai poate apela ?
care sunt de fapt obligatiile mele in aceasta perioada de preaviz?

numai daca aveti 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni indiferent de firma la care a-ti lucrat. adeverintele de stagiu de cotizare tb luate de la toate firmele la care a-ti lucrat. daca aveti numai 6 luni de munca nu puteti beneficia de somaj pt ca nu aveti stagiul de cotizare necesar.pt concediere pe art 65 se poate lua somaj conteaza insa stagiul de cotizare.
magdalenapaun, utilizator