avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recurs

Imi puteti care este termenul legal de declarare a recursului in procesul civil ?
Termenul curge de la data ultimului termen de judecata sau de la data pronuntarii, in cazul in care intre cele doua _ termen de judecata si pronuntare este o diferenta de o saptamana ???
Cel mai recent răspuns: RADU SAVALACHE , Avocat 08:44, 3 Octombrie 2010
Termenul de declarare a recursului in procedura civila este de 15 zile , calculate de la data comunicarii hotararii (data postei).
In procedura penala termenul de recurs poate curge de la data pronuntatii hotararii cand partea a fost prezenta.
Nu am fost prezent la termenul de judecata.
Pronuntarea s-a amanat cu 7 zile.
Astept sa-mi vina hotararea acasa ???
Daca hotararea poate fi legal atacata cu recurs atunci asteptati acasa comunicarea.
Din momentul comunicarii curge termenul de recurs de 15 zile (daca legea nu dispune altfel)
Pana atunci aveti posibilitatea de a va informa personal despre sentinta prin diverse mijloace.
Daca este atacata cu recurs hotararea est pusa in aplicare ???
Da, asteptati sa va vina comunicarea acasa.

Alte discuții în legătură

Explicatii termene apel/recurs adi_2010 adi_2010 Dosar in pronuntare amanata cu o saptamana pentru concluzii scrise. Partea \"adversa\" a declarat inca din sala de judecata ne vom mai vedea si la ... (vezi toată discuția)
In cat timp primesc solutia in scris ? tinerica tinerica De primit acasa nu am primit nimic scris, desi solutia a aparut pe site-ul: http://noulportal.just.ro inca din 7 martie 2011 In cat timp se primeste acasa ... (vezi toată discuția)
Am pierdut in prima instanta plangerea impotriva unui proces-verbal de contraventie. cum procedez cu permisul florinH florinH Buna ziua, Am fost sanctionat cu suspendarea permisului si am contestat procesul verbal. Iar luna aceasta (pe 18 Oct) am vazut pe site-ul judecatoriei ... (vezi toată discuția)