Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recurs

Imi puteti care este termenul legal de declarare a recursului in procesul civil ?
Termenul curge de la data ultimului termen de judecata sau de la data pronuntarii, in cazul in care intre cele doua _ termen de judecata si pronuntare este o diferenta de o saptamana ???
Termenul de declarare a recursului in procedura civila este de 15 zile , calculate de la data comunicarii hotararii (data postei).
In procedura penala termenul de recurs poate curge de la data pronuntatii hotararii cand partea a fost prezenta.
Nu am fost prezent la termenul de judecata.
Pronuntarea s-a amanat cu 7 zile.
Astept sa-mi vina hotararea acasa ???
Daca hotararea poate fi legal atacata cu recurs atunci asteptati acasa comunicarea.
Din momentul comunicarii curge termenul de recurs de 15 zile (daca legea nu dispune altfel)
Pana atunci aveti posibilitatea de a va informa personal despre sentinta prin diverse mijloace.
Daca este atacata cu recurs hotararea est pusa in aplicare ???
Da, asteptati sa va vina comunicarea acasa.