Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recurs

Imi puteti care este termenul legal de declarare a recursului in procesul civil ?
Termenul curge de la data ultimului termen de judecata sau de la data pronuntarii, in cazul in care intre cele doua _ termen de judecata si pronuntare este o diferenta de o saptamana ???
In procesul civil termenul de recurs curge de la data comunicarii sentintei civile - daca aceasta este prevazuta in dispozitiv cu recurs , sau de la data comunicarii Deciziei civile in apel.
Intodeauna acest termen este de 15 zile,exceptand anumite cazuri in care in cadrul unor proceduri speciale termenul este mult mai scurt.Banuiesc ca discutam de o actiune obisnuita ,nu de ordonanta presedentiala sau de declinare de competenta,etc.Asteptati comunicarea hotararii si apoi depuneti motivele de recurs raportandu-va la motivele prevazute in art.304 pct.1-9 cod proc.civ.Succes!
Mergeti la mesaj.
asteptati comunicare hotararii si de atunci calculati 15 zile termenul de promovare a recursului.
Hotararea nu poate fi pusa in aplicare decat dupa ramanerea ei definitiva si irevocabila.