Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... parte fixa + comision
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

parte fixa + comision

In contractele de munca intocmite de angajator este precizata doar partea fixa
comisioanele realizate apar in stat ca si prime, se platesc contributiile si impozitele corespunzatoare.
cum este corect si complet?
1. este suficient sa apara partea fixa?
2. este corect sa trec la punctul J din CIM "c) alte adaosuri : comision in functie de realizari "? Unde voi mentiona care este targetul si care sunt procentele reprezentand comisionul? Trebuie sa tin cont ca aceste procente se schimba periodic.
Cine ma poate ajuta cu un raspuns pt urmatoarea problema
am un salariat care a lucrat doua luni (sept si oct). Intrucat in prima luna nu a atins targetul a incasat doar partea fixa. In a doua luna a incasat partea fixa + comision.
Activitatea lui produce rezultate si in luna decembrie, cand el deja nu mai apare pe statul de plata. Cum putem sa ii platim?
Daca in CIM nu este precizata decat partea fixa, am baza pentru plata comisionului la doua luni de la reziliere? Daca virez comisionul lui in contul altui salariat (sunt de acord ambii salariati), cum fac eu dovada acestei plati? In ce baza voi plati contributiile si impozitele aferente?
Multumesc
sper ca aveti o politica interna pe baza careia se acorda comisioanele. daca nu, ar fi bine sa va faceti, daca nici RI nu acopera aceasta parte. tot in aceste documente ar trebui sa se gaseasca solutia in cazul in care salariatul pleaca si banii vin dupa.
nu e ok sa platiti altui salariat banii respectivi, daca nu are niciun drept sa ii primeasca. acordul respectivilor nu este relevant.