avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical

va rog daca ma poate lamuri si pe mine cineva in problema medicalelor;
daca angajata nu are 6 luni vechime in munca si a intrat in CM -leuzie cum ii calculez baza si nr.de zile.va rog mult
multumesc
Cel mai recent răspuns: dgnConsulting , Contabil 01:37, 4 Octombrie 2010
Angajatul care a lucrat cel putin o luna are dreptul la CM, pentru determinarea mediei zilnice se folosesc veniturile si perioadele lucrate in ultimele 6 luni anterioare. Daca angajatul a lucrat doar 2 luni inainte de a lua CM, calculezi p baza acestor 2 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal si postnatal kokoleta88 kokoleta88 Va rog mult daca puteti sa imi calculati cam cati bani ar trebui sa iau pt concediul prenatal si postnatal sau sa imi explicati cum se calculeaza. am un ... (vezi toată discuția)
Concediu medical mirela86 mirela86 Din data de 10 aprilie 2018 sunt angajata la o firma.Pana in data de 03 ianuarie 2018 am fost in somaj un an.Din data de 18 iulie 2018 am intrat in concediu ... (vezi toată discuția)
Baza calcul ptr.concediu medical camicami camicami Calculam media zilnica a bazei de calcul ptr.concediu medical ca raport intre suma veniturilor realizate in ultimele 6 luni,pe baza carora s-a achitat ... (vezi toată discuția)