Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... delegare si detasare angajati in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

delegare si detasare angajati in strainatate

Buna ziua!

As dori sa ma lamureasca cineva care este diferenta dintre detasare si delegare? care este limita dintre cele doua cand discutam despre strainatate?
ce tipuri de angajati pot fi trimisi in delegatie, fara a incalca legea?(sa spunem dintre cei cu activitate de birou si un sudor de exemplu trimis la o firma partenera, pot fi trimisi ambii fara probleme in delegatie? delegarea poate fi facuta in scop lucrativ?
exista reglementari europene cu privire la delegarea unor angajati?

multumesc mult!
multumesc mult de raspunsuri, insa, avand in vedere procedura destul de greoaie pentru obtinerea formularului e101, in cazul detasarii, ma intreb daca aceasta proceduraa delegarii ar fi atat de usor acceptata de institutiile abilitate cu protectia muncii dintr-un stat european. stiti cumva alte reflementari mai explicite in care sa se aminteasca despre delegare?

mersi