Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lipsa in gestiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lipsa in gestiune

am lucrat timp de 2 ani intr/un magazin, iar la cererea mea de a fi schimbata de pe functia de sef de magazin, s/a schimbat tot personalul. in urma inventarului s/a descoperit o lipsa de 3700lei.
tot personalul a fost mutat la alte magazine, iar la mag unde am fost repartizata a mai venit una dintre fetele cu care am lucrat. pe ea au primit/o in gestiune, iar pe mine nu, pe motiv ca eu as fi vinovata de lipsa.
in momentul de fata pe mine m/au chemat la birou, banuiesc sa ma oblige sa/mi depun demisia. ce ma sfatuiti
Ce contine procesul verbal,incheiat in urma inventarierii?Dvs. ati completat vreo declaratie?
In primul rand vedeti de ce v-au chemat. In al doilea rand un inventar, dupa ce se definitiveaza este semnat de participanti. Dvs. l-ati semnat ?
da
mi s/a spus ca trebuie semnat de participare. dupa inventar se face un angajament de plata cum ca ne vom achita cota parte la lipsa, angajament care nu a fost inca intocmit.
ce nu inteleg e de ce celelalte fete au fost acceptate in alte gestiuni, iar eu tratata ca o infractoare