Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In cazul incetarii activitatii de munca, conform art. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In cazul incetarii activitatii de munca, conform art. 65, art. 66 corborat cu art. 68 din Legea nr.53/2003 din Codul Muncii

Rog respectuos, puteti sa-mi spuneti, daca in cazul in care pe fisa de inventar a echipamentului de lucru nu a expirat termenul pentru a iesi din uz, sunt obligat sa platesc acest echipament daca nu-l pot restituii la magazie?!
Va multumesc tuturor pentru raspuns!
Bineinteles ca trebuie sa platiti echipamentul catre societate.
Este lipsa in gestiune.

Alberto Kurtyan
Dar nu mi-am dat eu demisia ci fost o concediere colectiva de munca.
Daca in CCM la nivel de unitate sau de ramura scrie ca in caz de concediere pentru motive neimputabile salariatului nu se restituie c/val. echipamentului de lucru pentru perioada nepurtata, atunci nu veti plati.
si daca nu scrie, echipamentul se da gratuit prin urmare nu trebuie sa platiti nimic !!!

are dreptate dl.Valeriu :)
ctynn, utilizator
Numai echipamentul de protectie este gratuit.
Echipamentul de lucru se plateste juma-juma de angajator si salariat.
Ambele feluri de echipamente au termene de folosire.
(V. Legea 319/2006 si Normele de aplicare)