avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In cazul incetarii activitatii de munca, conform art. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In cazul incetarii activitatii de munca, conform art. 65, art. 66 corborat cu art. 68 din Legea nr.53/2003 din Codul Muncii

Rog respectuos, puteti sa-mi spuneti, daca in cazul in care pe fisa de inventar a echipamentului de lucru nu a expirat termenul pentru a iesi din uz, sunt obligat sa platesc acest echipament daca nu-l pot restituii la magazie?!
Va multumesc tuturor pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:50, 3 Octombrie 2010
Bineinteles ca trebuie sa platiti echipamentul catre societate.
Este lipsa in gestiune.

Alberto Kurtyan
Dar nu mi-am dat eu demisia ci fost o concediere colectiva de munca.
Daca in CCM la nivel de unitate sau de ramura scrie ca in caz de concediere pentru motive neimputabile salariatului nu se restituie c/val. echipamentului de lucru pentru perioada nepurtata, atunci nu veti plati.
si daca nu scrie, echipamentul se da gratuit prin urmare nu trebuie sa platiti nimic !!!


are dreptate dl.Valeriu :)
Ultima modificare: Duminică, 3 Octombrie 2010
ctynn, utilizator
Numai echipamentul de protectie este gratuit.
Echipamentul de lucru se plateste juma-juma de angajator si salariat.
Ambele feluri de echipamente au termene de folosire.
(V. Legea 319/2006 si Normele de aplicare)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cind se face inventarul pentru predare la data primrii preavzului sau cind expira preavizul MARCEL MOLNAR MARCEL MOLNAR buna ziua am intrebare cind se face inventarul de predare la data primirii preavizului sau cind expira termenul ???? am in inventar doar calculator birou ... (vezi toată discuția)
Contravaloare echipament de protectie aartist aartist Am un salariat care a parasit unitatea prin demisie, iar contravaloarea echipamentul de protectie acordat nu i s-a amortizat conform normativului existent in ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli profesionale mary_catalina mary_catalina Buna ziua, Am si eu o nelamurire in legatura cu cheltuielile profesionale. Un agajat si-a cumparat ochelari (lucreaza la calculator) si ne-a adus factura sa ... (vezi toată discuția)